"Ismijavanje sankcija obilo se o glavu": Dodik šuti, SAD znaju - narodu RS-a treba reći "gdje su pare"

U Republici Srpskoj posljednjih mjeseci je veoma turbulentno. Nakon što je u martu v. d. pomoćnika sekretara za finansije SAD-a Anna Morris upozorila da bi za međunarodne i lokalne banke bilo rizično ako bi sankcionisanim osobama odlučile dozvoliti da imaju račune kod njih, banke su crnolistašima ugasile račune.
Suze nakon ismijavanja
U junu je OFAC Ministarstva finansija Sjedinjenih Država sankcionisao dvije osobe i sedam kompanija iz Bosne i Hercegovine, a sve zbog povezanosti sa predsjednikom RS-a i liderom SNSD-a Miloradom Dodikom i njegovom porodicom. Dvostruki osvajač crne liste Milorad Dodik sa sobom u ponor povukao je i sebi bliske osobe, ali i kompanije. Infinity International Group i pet kompanija koje su djelovale pod okriljem grupe (Prointer, Kaldera, Infinity Media, K-2 i Una) ugašeni su. Posljednji račun ugašen je i Siriusu 2010. Sankcionisani pokušavaju preregistracijom riješiti problem, što je još jedan uzaludni pokušaj izbjegavanja sankcija. Iz Ambasade SAD-a više puta su na društvenoj mreži X razotkrili Dodikove afere i javno upitali: “Gdje je novac?”. Dodik je pokušao uzvratiti upitavši: “Gdje je završio novac američkih građana koji je uložen u borbu protiv navodnog ruskog utjecaja u BiH; koliko novca američkih građana je bačeno da bi srušio RS; da li američki građani znaju da se njihov novac troši uzaludno i da veze Rusije i RS-a nikada nisu bile bolje i jače”.
Jučer je dobio odgovor. Argumentovan i potkrijepljen dokazima.
“Oko 638 miliona dolara, što je otprilike trećina ukupne pomoći SAD-a, uloženo je u entitet Bosne i Hercegovine Republiku Srpsku”, objavila je Ambasada.
A v. d. direktora Investiciono-razvojne banke RS-a Dražen Vrhovac gostujući na RTRS-u pohvalio se kako će na Investicionom forumu u novembru predstaviti nove projekte privrednicima i investitorima, kako domaćim tako i međunarodnim. Na Jahorini se, naglasio je, već traži mjesto više. Prema Vrhovcu, u RS-u “cvjetaju ruže”.
- Naš fokus je već, a i u narednom periodu će biti Bliski istok, s obzirom na to da oni mnogo ulažu van okvira svoje države i da im je RS veoma interesantan ne samo kroz potencijale koje imamo i kroz projekte nego i zbog naše lokacije, geografske pozicije, rekao je Vrhovac i naglasio da “imaju obećanje da će ministar iz UAE biti njihov gost na Jahorini”.
Mašala, što bi rekao naš narod. No, od sankcija pobjeći se ne može.
- Sankcije su definitivno pokazale određeni efekat i utjecaj, uzmimo samo u obzir činjenicu da je izmijenjen zakon i da je sankcionisanima omogućeno isplaćivanje plata u gotovini iako se vodi decenijska bitka da se ova siva zona eliminiše. Zakoni su “zakonski” prekršeni, a anomalije legalizovane. Glavobolja za sankcionisane nastupila je uslijed zatvaranja bankovnih računa, gašenja kompanija, preregistracija. Početno ismijavanje obilo se o glavu, ističe politička analitičarka iz Banje Luke Tanja Topić.
Ignorisanje problema
Smatra da bi kampanja ili pitanja Ambasade Sjedinjenih Država u BiH o tome gdje je novac, ustvari, trebalo da bude pitanje koje će svakodnevno postavljati poreski obveznici RS-a.
- Njih većina očito čeka da im neko drugi riješi sve probleme, dok će se oni zaklinjati u kleptomanske političke strukture istovremeno kudeći taj mrski Zapad, ističe Topićeva.
Smatra da je posebno zanimljiv dio “zaklinjanja i opčinjenosti investicijama iz UAE”.
- Mislim da u pozadini stoji Srbija koja to omogućava. Tu sve predrasude i stereotipi ovdašnjih političara, tipa da sa “muslimanima ne mogu dijeliti isti vazduh”, padaju u vodu. Nužda čuda čini, zaključuje naša sagovornica.