Rijeka Bosna pretvorena u otrovnu crnu baru: Inspekcija bila upozorena, sumnja se na ovu firmu

pomor ribe/
/FB UGSR BISTRO
Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Nije prvi put, a prema pričama ogorčenih Zeničana, neće biti ni posljednji, da rijekom Bosnom plivaju ribe izvrnute na leđa. Neugodni mirisi koji se kilometrima šire duž obale već su pa ustaljeni scenarij koji ih zadesi bar jednom godišnje.

Prijašnje prakse su pokazale da su uzročnici dolazili iz industrijske zone kojoj su nadležne vlasti dozvolile da otpadni materijal odlaže nekontrolisano i na štetu zdravlja građana i okoliša.

Poziv policiji

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

- Kada su u 2023. godini bili incidenti, za jedan je okrivljen ArcelorMittal, a za drugi Hifa terminali, sve se to nalazi na obalama rijeke Bosne, govori Samir Lemeš iz Eko-foruma Zenica i dodaje da svi oni uredno imaju vodne dozvole, te da se zagađivači ponašaju onako kako im vlast dozvoli.

Prisjeća se da su jednu dozvolu uspjeli poništiti, ali je uz prividne izmjene zahtjev naknadno odobren.

- Dva dana prije nego se desio posljednji pomor ribe, mi smo poslali Federalnoj inspekciji zahtjev za inspekcijski pregled prostora u krugu ArcelorMittala, jer smo dobili informacije o nekontrolisanom odlaganju otpada u velike jame, govori Lemeš, navodeći da se te crne bare mogu vidjeti i na Google mapama.

Zahtjev/Samir Lemeš
Samir Lemeš/

- Postoji mogućnost da se otpad iz jama cijedio u rijeku i napravio katastrofu, smatra naš sagovornik.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Od sagovornika smo saznali da je Vlada Federacije Uredbu o ispuštanju otpadnih voda u okoliš 4 ili 5 puta mijenjala na način da se samo mijenja datum kada se odgađa krajnji rok za usklađivanje svih otpadnih voda sa graničnim vrijednostima iz te uredbe. Posljednji put je ta uredba mijenjana u decembru 2023. i tada je određen rok do juna 2026. godine.

Čeka se analiza

Iz Udruženja građana sportskih ribolovaca Bistro smo saznali da su njihovi članovi bili prvi na mjestu događaja, da se incident dogodio 13. jula, te da su odmah kontaktirali policiju.

- Da bismo utvrdili o kakvom je zagađenju riječ, najbitnije je na vrijeme uzeti uzorke vode, sve ostalo je kasno i uzalud, ističu iz UGSR Bistro i dodaju da je inspekcija došla tek juče.

Inspektori tvrde da su izašli na teren 13. jula.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

- Federalni vodni inspektorat je, u saradnji s kantonalnom vodnom inspekcijom ZDK-a i Agencijom za vodno područje rijeke Save, izvršio nadzor vodotoka rijeke Bosne u vezi s ekološkim incidentom i pomorom ribe koji je zabilježen 13. jula na mjestima Hece i Jelina. Do ovog trenutka nije bilo moguće utvrditi tačan uzrok ovog ekološkog incidenta, a više informacija ćemo imati kada se završe laboratorijske analize, dodali su.