Imamo se čime ponositi: Mladi genijalci iz BiH uzeli sve medalje

Pobjeda u Africi
Učenici Richmond Park škola iz Bihaća, Sarajeva i Tuzle briljirali su na međunarodnom takmičenju nauke, tehnologije i inovacija IFEST2, koje je održano prošle sedmice u Tunisu. Radi se o najvećem takmičenju ovog tipa koje se organizuje u Africi, pri čemu je učestvovalo više od 800 timova sa više od 300 projekata iz ukupno 40 zemalja.
Ima nade
- Tunis i učestvovanje na ovom svjetskom takmičenju će nam svima ostati u predivnom sjećanju. Doživjeli smo nove krajolike, upoznali mnoštvo mladih i perspektivnih ljudi sa svih strana svijeta i osjetili energiju koja postoji samo među tim mladim ljudima, koji će, nadam se, ovaj svijet ipak učiniti boljim mjestom za život. Jer, kad čovjek na jednom mjestu vidi svu tu spretnost, spremnost i razmišljanje “van kutije”, ne možemo a da ne pomislimo da za nas možda ipak ima nade, kazala nam je profesorica Aida Sedić iz škole u Bihaću, koja je sa kolegama profesorima Sadmirom Delić i Azrom Ahmić pratila učenike.
Među učenicima bilo je i one djece koja su, dok su bila u Africi, mogla vidjeti da su njihove općine pogođene poplavama, kao što su to bili Omar Muhtari i Medina Dervić iz Sanskog Mosta. Nakon poplava u Sanskom Mostu, gdje je Krizni štab procijenio štetu na domaćinstvima i privrednim dobrima od oko 2,2 miliona maraka, uspjeh njihovih učenika bio je tračak nade i rijetka dobra vijest u tim danima.
- Djeca su bila pod dojmom poplava u rodnom kraju. Neprestano su pratila vijesti i razvoj situacije, koja nije bila nimalo bezazlena. Ali, uprkos tome ostala su usredotočena i svoje projekte besprijekorno prezentirala sucima, što se vidi i po ostvarenim rezultatima. Zbilja svi možemo biti ponosni na njih, kazala nam je profesorica Sedić.
Inače, zlatnu medalju za BiH osvojili su Davud Štulanović i Omar Muhtari iz Richmond škole Bihać, dok su srebrene medalje osvojili Nadja Malkočević i Lamija Mršić te Eman Dautović i Ahmed Nuri Hasanović iz Richmond škole Tuzla, a bronzane medalje osvojili su Sajra Gvožđar, Medina Dervić, Lamija Murić iz Richmond škole Bihać, te Aiša Nur Ahmić i Esma Gurić iz Richmond škole Sarajevo, te Haleema Mohamed iz Libije.
Snaga slapova
Učenički timovi su u Africi ponudili rješenja za bolje zadržavanje hranjivih tvari u zemlji. Bronzane učenice su od ostataka kafe napravile prirodno gnojivo koje se sporo otapa i na taj način duži period omogućava opskrbu biljaka nutrijentima. A kada je u pitanju projekt koji je nagrađen zlatom, on na novi način koristi snagu slapova za proizvodnju električne energije. Učenici su postavili piezoelektrične senzore koji pritisak vode pretvaraju u električnu energiju, a da pritom nisu narušili prirodnu ljepotu i specifičnost slapova.