Igor Davidović: Veliki nas ništa neće pitati, samo će nam reći gdje pripadamo

Javna tribina 'Bosna i Hercegovina na raskršću' - hotel Evropa/Damir Deljo

Igor Davidović: Krivica je na liderima

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

U Sarajevu je u utorak održana tribina o stanju u Bosni i Hercegovini, otvorena za sve zainteresovane građane i građanke.

Govornici su bili Igor Davidović, bivši diplomata BiH koji je predstavljao našu državu u možda i najizazovnijim vremenima, te ekonomista Zoran Pavlović, novinar i također nekadašnji diplomata Zlatko Dizdarević, Mirsad Hadžikadić je obnašao ulogu moderatora, a tu je bio i državni delegat Zlatko Miletić, koji se fokusirao na ustavnu i sigurnosnu krizu u BiH.

Ni snage ni sadržaja

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Moderator, ali i organizator skupa Hadžikadić, u uvodnom obraćanju je objasnio cilj tribine.

Ističe da je velika želja njegova, ali i njegovih sugovornika, da razgovaraju o stanju u BiH bez institucionalnog predstavljanja ili političke pripadnosti.

- Naš cilj večeras je da, kao pojedinci, bez institucionalnog predstavljanja ili političke pripadnosti, govorimo o stanju u našoj državi. Ne želimo nikoga blatiti niti optuživati, već ukazati na probleme i ponuditi razmišljanja koja mogu biti korisna onima koji su trenutno na vlasti, koji će to biti, ali i onima u opoziciji, kazao je Hadžikadić.

Na ovoj tribini posvećenoj aktuelnim političkim i društvenim izazovima u Bosni i Hercegovini posebno zapažen nastup imao je bivši ambasador naše zemlje Davidović.

U obraćanju koje je bilo istovremeno analitično i lično Davidović je govorio iz pozicije čovjeka koji više ne obnaša javnu funkciju.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

- Ne govorimo večeras u ime institucija, partija ili organizacija. Govorimo iz ličnog iskustva. Ja sam u penziji i napokon slobodan da govorim bez zadrške. Ovo su moji stavovi, moja zapažanja, kaže Davidović.

Naši diplomati često nemaju zadatke. Bez strategije ni najbolji ambasador ne može ništa učiniti

Govoreći o globalnim geopolitičkim pomjeranjima, on je kontekstualizirao položaj Bosne i Hercegovine u svijetu koji se, kako je rekao, ozbiljno preslaže. Odnosi između ključnih svjetskih aktera Sjedinjenih Američkih Država, Ruske Federacije i Narodne Republike Kine dinamično se mijenjaju, a BiH, upozorava on, i dalje ne zna gdje se u tom procesu nalazi niti šta joj je cilj.

- U svijetu se trenutno događa ozbiljno preslaganje odnosa, odnosi SAD-a, Rusije i Kine mijenjaju se iz dana u dan. Ali, ključno pitanje za nas glasi: gdje je tu Bosna i Hercegovina, naglasio je Davidović.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Posebno je istaknuo da diplomatija jedne zemlje ne može biti kvalitetnija, efikasnija ni više vizionarska od same države. Ako država nema jasnu strategiju, unutrašnji konsenzus i političku volju, diplomatija ostaje bez snage i sadržaja. Ilustrirao je to vlastitim iskustvom iz perioda kada je bio glavni pregovarač Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju s Evropskom unijom, podsjećajući da su tada, makar privremeno, svi politički faktori u BiH djelovali usmjereno ka jednom cilju.

- To je bio rijedak trenutak političke usklađenosti u BiH, prisjetio se.

Javna tribina 'Bosna i Hercegovina na raskršću' - hotel Evropa/Damir Deljo

U Sarajevu je Davidović govorio o temi “Bosna i Hercegovina na raskršću”/Damir Deljo

Davidović krivca vidi u vlastodršcima, liderima koji gledaju isključivo vlastiti interes.

- Nažalost, danas nemamo zajedničku strategiju. Lideri su odgovorni za to, ne kolektivno, nego pojedinačno. Oni koji imaju moć, snose i najveći dio odgovornosti, poručio je.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

U nastavku se osvrnuo i na potencijalne posljedice mogućih geopolitičkih dogovora između velikih sila. U slučaju da dođe do približavanja između SAD-a i Rusije, kako sugerira logika realpolitike, male zemlje poput Bosne i Hercegovine neće imati luksuz izbora.

- Bit ćemo svrstavani, nećemo se sami svrstavati, naglasio je, aludirajući na ograničenu moć odlučivanja male i unutrašnje fragmentirane države u međunarodnim odnosima.

S obzirom na unutrašnje slabosti, jedini realni okvir za BiH, smatra Davidović, jeste postepeno članstvo u Evropskoj uniji, model koji je kasnije zagovarao i Emmanuel Macron. BiH nije u stanju ispuniti sve kriterije istovremeno, ali može napredovati kroz sektorski, fazni pristup. No, ključno pitanje, kako kaže, jeste da li uopće postoji politička volja da se oko tog cilja okupe svi relevantni akteri.

Kao pozitivan primjer naveo je Hrvatsku, koja je, uprkos oštroj unutrašnjoj političkoj polarizaciji, znala očuvati jedinstven front u evropskim pregovorima. U BiH takvog strateškog dogovora nema, a diplomatija se svodi na protokolarno i administrativno djelovanje Ministarstva vanjskih poslova, koje često, kako tvrdi, ni samo nema jasne zadatke.

Osnovna potreba

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Posebno se osvrnuo na ljudski kapacitet u bh. diplomatiji. Iako, kaže, među diplomatama ima kvalitetnih i obrazovanih pojedinaca, oni djeluju u sistemu koji im ne omogućava da znanje i iskustvo stave u službu državnog interesa.

Na samom kraju izlaganja Davidović je iznio možda i najvažniju poruku večeri: da Bosni i Hercegovini, više nego ikada, treba vladavina prava.

- To nije floskula, to je osnovna potreba. Važnija od pitke vode za ovu državu, zaključio je, pozivajući na okupljanje oko onih vrijednosti koje su jednako važne svakom građaninu bez obzira na nacionalnu ili političku pripadnost.