Igman je bio jedina veza sa svijetom

U borbama koje su vođene na Igmanu poginulo je 416 boraca
Veliki broj građana, saboraca te predstavnika općinskih i kantonalnih vlasti u petak se okupio na Igmanu, gdje je, u okviru obilježavanja manifestacije Odbrana BiH - Igman 2024 - Od Dana nezavisnosti do Dana državnosti, položeno cvijeće pored spomen-obilježja i mezarja šehida i poginulih boraca (Veliko polje, Mrazište i Brezovača).
Manifestacija ima za cilj podsjećanje na hrabrost pripadnika Armije i MUP-a RBiH koji su spriječili agresora u namjeri da u ljeto 1993. godine zauzimanjem Igmana u potpunosti zatvori obruč oko Sarajeva i prekine vezu glavnog grada sa ostatkom zemlje i svijeta.
Nakon polaganja cvijeća manifestacija je nastavljena na platou ispred ratne džamije na Igmanu, koju su napravili pripadnici Armije RBiH za nepuna tri mjeseca i koja je, osim kao vjerski objekat, služila i za smještaj i liječenje ranjenih boraca. Tokom jučerašnjeg dana održan je vjerski dio programa.
Igman je tokom najduže opsade grada u modernoj svjetskoj historiji i agresije na BiH koja je trajala puna 44 mjeseca, od aprila 1992. do decembra 1995. godine, imao presudnu ulogu, jer je predstavljao jedinu vezu opkoljenog Sarajeva sa ostatkom države. Stoga je namjera agresora bila da presijecanjem ove linije potpuno zatvori grad koji je bio pod opsadom 1.479 dana. U borbama koje su vođene na Igmanu 416 hrabrih boraca, uglavnom mladića, dalo je živote.