Identifikovane osobe koje su spriječile Dodikovo hapšenje, sve je proslijeđeno Tužilaštvu

Inspektori SIPA-e su bili pred Administrativnim centrom Vlade RS-a/Rtrs

Inspektori SIPA-e pred Administrativnim centrom MUP-a RS/RTRS

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Državna agencija za istrage i zaštitu (SIPA) poslala je izvještaj Tužilaštvu i Sudu Bosne i Hercegovine o počinjenju krivičnih djela, nakon što su inspektori ove državne policijske agencije sinoć pokušali privesti predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika po ranijem nalogu Tužilaštva i Suda.

Iz dva nezvanična izvora Detektoru je potvrđeno da su poslali izvještaj o krivičnim djelima “sprečavanje službene osobe u vršenju službene radnje i pomoć učiniocu nakon počinjenja krivičnog djela”.

SIPA je, kako je potvrđeno ovom mediju, obavijestila Državno tužilaštvo i Sud da hapšenje Milorada Dodika u administrativnom centru Vlade Republike Srpske u Istočnom Sarajevu nije obavljeno jer su se “tome usprotivili prijetnjom upotrebe sile pripadnici MUP-a RS-a”.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

U pokušaju hapšenja Dodika učestvovalo je šest inspektora SIPA-e, a SIPA je identifikovala osobe koje su spriječile hapšenje Dodika.

Iz Tužilaštva i Suda nisu odgovorili na upit. Iz SIPA-e nisu zvanično odgovorili na upit.

Nakon što je posjetio Šekoviće gdje je razgovarao o projektu istočne gasne interkonekcije, Milorad Dodik je u srijedu došao u Istočno Sarajevo u zgradu Vlade udaljenu cestom nepuna dva kilometra od sjedišta SIPA-e, gdje je imao sastanak, nakon kojeg je održana i konferencija za medije.

Dok su snimatelji bilježili inserte sastanka, vozila SIPA-e su došla pred zgradu Vlade, te napustila ovo područje nakon nekoliko minuta.

- Mogu potvrditi da su pripadnici SIPA-e bili u administrativnom centru Vlade Republike Srpske u Istočnom Sarajevu, vezano za postupanje po naredbi Suda BiH u vezi krivičnog djela ‘neizvršavanje odluke Ustavnog suda’. Pokušali smo realizovati naredbu, ali su pripadnici SIPA-e spriječeni od strane MUP-a, rekla je za Detektor Jelena Miovčić, glasnogovornica SIPA-e.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Darko Ćulum, koji je još uvijek zvanično direktor SIPA-e, za Detektor je rekao da on “nema ništa s ovim, niti da zna ko ima”.

Prije više od mjesec dana za Dodikom i premijerom RS-a Radovanom Viškovićem, te predsjednikom Narodne skupštine Nenadom Stevandićem je raspisana potjernica.

Ranije im je Sud BiH odredio pritvor nakon što su odbili da se pojave na saslušanju u Tužilaštvu BiH, kad je protiv njih pokrenuta istraga zbog rušenja ustavnog poretka.

Sud BiH je 26. februara prvostepenom presudom osudio Milorada Dodika na godinu dana zatvora i šest godina zabrane vršenja dužnosti predsjednika zbog nepoštivanja odluka visokog predstavnika.

Istom presudom krivnje je oslobođen Miloš Lukić, vršilac dužnosti direktora “Službenog glasnika RS-a”.