ICMP: Proces identifikacije žrtava iz Srebrenice daje neoborive dokaze o genocidu

ICMP Kathryne Bomberger intervju/Senad Gubelić

Kathryne Bomberger/ Senad Gubelić

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Generalna direktorica Međunarodne komisije za nestale osobe (ICMP) Kathryne Bomberger izjavila je u Srebrenici, povodom obilježavanja 30. godišnjice genocida, da je mukotrpan i naučno precizan DNK proces omogućio identifikaciju posmrtnih ostataka žrtava genocida u Srebrenici i širom Zapadnog Balkana.

„Ovaj značajan broj identifikacija, koji nije zabilježen nigdje u svijetu, ostvaren je saradnjom porodica nestalih sa institucijama čiji je mandat pronalazak i identifikacija nestalih i pružanje podrške preživjelima”, kazala je Bomberger.

Ukop sedam novoidentificiranih žrtava obavljen je u Memorijalnom centru Potočari, a Bomberger je podsjetila da je do sada pronađeno više od 7.000 od 8.000 muškaraca i dječaka ubijenih u genocidu, zahvaljujući Zakonu o nestalim osobama i Institutu za nestale osobe BiH.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Posebno je naglasila važnu ulogu udruženja porodica, posebno žena, koje su predvodile pokret za istinu i pravdu, pretvarajući ličnu tugu u organizovano djelovanje na domaćem i međunarodnom nivou.

„Proces je dao neoborive naučne dokaze o masovnim ubistvima koja su počinjena u Srebrenici, uspostavljajući jasne i nedvojbene veze između žrtava, mjesta pogubljenja i lokacija ukopa“, poručila je.

Uprkos uspjehu, više od hiljadu porodica iz Srebrenice i više od 10.000 širom regije i dalje ne zna sudbinu svojih najmilijih. Bomberger je zaključila da je nastavak potrage za istinom najbolji način za iskazivanje solidarnosti i podrške.