Iako joj "bog" tvrdi suprotno: Vulić spominjala BiH, građane, državno Tužilaštvo...

Vulić tražila da Tužilaštvo BiH sasluša Ivanića
Šefica Kluba poslanika SNSD-a u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH Sanja Vulić uputila je Tužilaštvu BiH pitanje zašto nije otvorilo istragu protiv Mladena Ivanića, bivšeg predsjednika Vlade Republike Srpske, koji je 2002. potpisao odluku o dodjeli koncesije za izgradnju hidroelektrana na Vrbasu, firmi koja tada nije imala kapital, zaposlene, ni registrovano sjedište.
Zanimljivo je da je u svom upitu išla kontra i njenog "boga" Milorada Dodika, jer je upravo on nedavno, prilikom jednog od svojih obraćanja, kazao kako u "BiH nema građana nego samo narodi".
Vulić je u svom pitanju podsjetila da se kasnije pokazalo da se radilo o fiktivnoj kompaniji povezanoj sa takozvanom Viaduct grupom.
- Zašto se uporno šuti o činjenici da BiH i Republika Srpska danas treba da isplate stotine miliona KM "firmi" koja nema aktivne račune, pravni identitet, ni poznate vlasnike? Na čiji račun ide novac iz presude arbitražnog suda i kome građani plaćaju dug. Da li je pravosudnim organima poznato ko stoji iza tog misterioznog fonda, upitala je Vulić.
Da li je tačno, navedeno je u poslaničkom pitanju, da su pravni zastupnici BiH dostavili Tužilaštvu dokumentaciju iz koje se vidi da presuđeni novac treba da bude uplaćen na račun bez verifikovanih bankovnih podataka i bez utvrđenog krajnjeg korisnika sredstava.
Potpisivanje ugovora
Ukoliko jeste, dodala je Vulić, da li je to pravno, institucionalno i bezbjednosno prihvatljivo za BiH. "Zar to ne ukazuje na moguće krivično djelo", ukazala je Vulić.
Konstatovala je da firma Viaduct više ne postoji u operativnom smislu, ne posjeduje imovinu, ni aktivne račune, a BiH nije u mogućnosti ni da utvrdi kome isplaćuje ogromna sredstva.
Јedno od pitanja je i koga tačno Tužilaštvo štiti i zašto se ne istražuje politička odgovornost aktera koji su doveli BiH u situaciju da iz budžeta isplaćuje nepoznatim privatnim interesima.
Vulić je u obrazloženju navela da je odlukom iz 2002. godine, tadašnji premijer RS-a Mladen Ivanić /PDP/, otvorio vrata višedecenijskoj aferi poznatoj kao Viaduct, koju je 2004. godine nastavio njegov stranački nasljednik Dragan Mikerević potpisivanjem koncesionog ugovora sa firmom HES Vrbas bez kapitala, bez zaposlenih, sa sjedištem u poštanskom sandučetu u Portorožu, javlja RTRS.
- Ugovor je kasnije bio predmet arbitraže koju je BiH izgubila, i sada se traži isplata stotina miliona KM, bez da se zna identitet stvarnih korisnika tih sredstava, naglasila je Vulićeva.
Uprkos svemu, Vulić je naglasila da Tužilaštvo BiH šuti, te je upitala zar sve poznato nije dovoljan osnov za hitno pokretanje istrage.
- Posebno zabrinjava političko ponašanje pojedinaca iz PDP-a koji danas najglasnije traže hitnu isplatu duga, rame uz rame s Christianom Schmidtom. To dodatno opravdava sumnju u političke i lične interese iza ovog aranžmana, ocijenila je ona.
U skladu sa Poslovnikom Predstavničkog doma parlamenta BiH, Vulićeva je zatražila da Tužilaštvo BiH odgovori javnosti zašto nema istrage protiv Ivanića i ostalih političkih aktera iz PDP-a.
Istina i pravda
- Ko je tačno finansijski profitirao iz ove štetne koncesije? Kome ide novac iz presude arbitraže i da li se radi o pranju novca ili drugim krivičnim djelima? Građani Republike Srpske i BiH zaslužuju istinu i pravdu. Šutnja institucija nije opcija, zaključila je Vulić.
Riječ je o odluci o dodjeli koncesije za izgradnju hidroelektrana na Vrbasu Krupa i Banjaluka–niska.