I dalje se isplati krasti: Zna (li) se ko su najčešći prekršioci izbornih pravila

Brifing Koalicija Pod lupom/Edin Barimac

Prezentirani su ključni nalazi posmatranja lokalnih izbora 2024./Edin Barimac

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Koalicija za slobodne i poštene izbore Pod lupom organizovala je jučer u Sarajevu druženje sa novinarima, a s ciljem prezentacije ključnih nalaza posmatranja lokalnih izbora održanih u oktobru prošle godine.

Niske kazne

Bila je to prilika da se tri mjeseca nakon održavanja izbora još jednom ukaže na izborne nepravilnosti koje su obilježile prošlogodišnje izbore, prakse sankcionisanja izbornih nepravilnosti, uz preporuke za unapređenje izbornog procesa i izbornog zakonodavstva.

Istaknuto je da Koalicija Pod lupom iz izbornog ciklusa u izborni ciklus bilježi skoro identičan broj izbornih nepravilnosti, te da je posljednjim izmjenama i dopunama Izbornog zakona BiH integritet izbora znatno ojačan, a izborni proces unaprijeđen. Uprkos tome, zabilježeno je 1.367 izbornih nepravilnosti, od kojih se najveći broj odnosi upravo na reformisane segmente, što pokazuje da promjene, iako pozitivne, zahtijevaju posvećenu implementaciju i nadzor.

- Međutim, i dalje vidimo, čak i iz ovih reformisanih segmenata samih izbora kao što su preuranjena kampanja, zloupotreba javnih resursa ili samo formiranje biračkih odbora, da su upravo to oblasti gdje smo bilježili i najveći broj izbornih nepravilnosti. To nam zapravo pokazuje da su i ove sankcije koje trenutno imamo možda nedovoljne, zato što se političkim subjektima još isplati kršiti izborna pravila, rekao je koordinator Koalicije za odnose sa javnošću i medijima Hasan Kamenjaković.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

A najčešći prekršioci izbornih pravila na posljednjim održanim lokalnim izborima bili su SNSD (213 nepravilnosti), SDS (202 nepravilnosti), SDA (171 nepravilnost), HDZBiH (161 nepravilnost), SDPBiH (122 nepravilnosti) te PDP (107 nepravilnosti).

Kako je rečeno, CIKBiH je primio 1.480 prijava nepravilnosti, od kojih je svaka deseta rezultirala novčanom kaznom. U 159 izrečenih sankcija ukupan iznos kazni je 859.500 KM. Koalicija Pod lupom podnijela je 442 prijave, od kojih je do sada 87 rezultiralo sankcijama. To uključuje 34 novčane kazne i 53 odluke kojima je 59 osoba uklonjeno iz članstva u biračkim odborima zbog dokazanih nepravilnosti. Ukupno, na osnovu prijava Koalicije Pod lupom, izrečene su kazne od 158.500 KM.

Nove tehnologije

- Prosječna sankcija po političkim subjektima iznosi oko 5.000 maraka, minimalna kazna je 3.000, a maksimalna 30.000 za političkog subjekta, te 15.000 za kandidata. Time vidimo da su određeni politički subjekti mogli biti sankcionisani do 12 puta većom sankcijom. Upravo je to razlog zašto još se politički subjekti ohrabruju da nastavljaju sa izbornim nepravilnostima, pa i sa izbornim krađama i izbornim prevarama. Ono što je definitivno neophodno u narednom periodu jeste to da se unaprijedi ova praksa sankcionisanja, da kazne budu strožije i naravno da se kazne izriču na sistematičan način. Ono što je jedna od ključnih preporuka Koalicije Pod lupom za naredni period jeste da se osiguraju nove tehnologije na općim izborima 2026. godine na svim biračkim mjestima, kako bi se spriječile dokazane izborne krađe i prevare, podvukao je Kamenjaković.