Hrvatski medij pitao građane ko je kriv za krizu u BiH: Jedno mišljenje prevladava

Tri decenije nakon rata, Bosna i Hercegovina ponovo se nalazi u dubokoj političkoj i sigurnosnoj krizi, a građani regije jasno ukazuju na uzroke i potencijalna rješenja. Prema rezultatima najnovijeg HRejtinga koji je za Hrvatsku radioteleviziju provela agencija Promocija plus, većina ispitanika odgovornost za aktuelnu krizu vidi u politici entitetskog predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika i njegovim težnjama ka secesiji, dok gotovo trećina smatra da je vrijeme za novi unutrašnji dogovor o uređenju države.
Na pitanje ko je kriv za trenutnu političku i sigurnosnu krizu u Bosni i Hercegovini, čak 51,2 posto ispitanih navelo je Milorada Dodika i njegovu separatističku politiku, za koju smatraju da je u funkciji realizacije ideje „srpskog sveta“ koju promoviše predsjednik Srbije Aleksandar Vučić.
Dalje, 21,7 posto anketiranih smatra da je glavni uzrok krize Daytonski mirovni sporazum, koji, iako je zaustavio rat, nije uspio trajno riješiti odnose među konstitutivnim narodima. 9,1 posto odgovornost vidi u Sjedinjenim Američkim Državama i Evropskoj uniji, zbog, kako kažu, popustljivosti prema političarima iz entiteta RS, dok 6,6 posto krivicu prebacuje na bošnjačke političke stranke i ono što nazivaju „unitarističkom politikom Sarajeva“. Bez jasnog odgovora ostalo je 11,4 posto ispitanika.
Na pitanje koje je rješenje za trajni i održivi mir u BiH, najviše ispitanika – 32,1 posto – smatra da je potreban novi sporazum kojim bi se Bosna i Hercegovina presložila i uredila na održiv način. Gotovo petina anketiranih (19,2 posto) kao rješenje vidi hapšenje političkih lidera Republike Srpske koji otvoreno zagovaraju separatizam i podrivaju ustavni poredak države.
Zanimljivo, 13,8 posto ispitanih smatra da bi BiH trebala biti razdružena na tri nacionalne jedinice – srpsku, bošnjačku i hrvatsku – prema popisu iz 1991. godine, dok 5,5 posto predlaže potpuno uklanjanje sadašnjih političkih elita i širenje vojnog prisustva EUFOR-a i NATO-a.
Za 5,1 posto ispitanih jedino rješenje je vojni poraz ideje „srpskog sveta“ u BiH, a značajan broj anketiranih – čak 24,2 posto – navodi da ne zna kako bi se kriza mogla riješiti.
Rezultati ankete pokazuju duboku zabrinutost građana zbog trenutne situacije u BiH, ali i sve izraženiju svijest da je za dugoročni mir potrebna nova politička arhitektura. Međutim, o tome kakva bi ta arhitektura bila – mišljenja su i dalje duboko podijeljena.