Hrnjić: Nećemo nijednog poslodavca ostaviti na milost ili nemilost, ali to je Zakon...!
Ne stišava se buka koju su poslodavci digli zbog odluke Vlade Federacije BiH da poveća minimalac na 1.000 KM. Traže da Vlada povuče odluku i da nastave pregovore. Najavljuju i masovne otkaze.
Zakonska obaveza
Kemal Hrnjić, ministar poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva FBiH i član Socijalno-ekonomskog vijeća Federacije BiH, kaže za Oslobođenje da je Vlada iskoristila svoje pravo i odredila da bi minimalna plaća u FBiH trebala biti 1.000 KM. Dodaje da razumije poslodavce koji će imati problema i da za njih Vlada priprema stavku u budžetu kao pomoć onima poslodavcima koji budu ugroženi.
“Nećemo nijednog poslodavca ostaviti na milost ili nemilost. Sigurno ćemo napraviti sve da pomognemo tim ljudima, ali imate poslodavaca kojima pomoć nije potrebna, koji su stabilni u svom poslovanju i sigurno već poštuju ovu odluku. Njihovi radnici već imaju preko 1.000 KM platu. Dakle, bavićemo se onima koji budu u problemu, nećemo ih ostaviti same”, ističe Hrnjić i dodaje da od poslodavaca traže da shvate kako danas 619 KM nije plaća, već milostinja.
Kaže kako ne postoji mogućnost da poslodavac izbjegne provesti ovu odluku.
“To je zakonska obaveza, a Zakon je za sve jasan. Ponavljamo opet, ovo nije zavrtanje ruku poslodavcima, ovo je pružena ruka, jedan kompromis, pomozite svojim radnicima, našim građanima, a mi ćemo pomoći vama”, ističe Hrnjić.
Naglašava da će Vlada pripremiti set fiskalnih zakona i ići u smanjenje doprinosa, ali da se mora voditi računa o fondu PIO.
“450 hiljada penzionera ne smije biti dovedeno u pitanje u ovoj zemlji. Tu sad imamo pet milijardi i 100 miliona KM intervencije iz budžeta, da bismo za 2024. godinu isplatili penzije. Dakle, Fondu PIO nedostaje pola milijarde. Ko će to uplatiti ako poslodavci ne žele surađivati s Vladom”, pojašnjava Hrnjić.
Poziva poslodavce da spuste lopticu, da se ide razumom, da ne idu na ucjene i da nasilu otpuštaju radnike samo da bi pokazali da odluka Vlade nije dobra.
“Pozivamo ih na dijalog i mislim da će se u ponedjeljak desiti sastanak predstavnika poslodavaca i premijera Federacije BiH, sigurno ćemo razgovarati”, dodaje Hrnjić.
Na pitanje da li postoji mogućnost da Vlada Federacije BiH pod pritiskom povuče odluku, ministar odgovara da je u ovoj zemlji sve moguće, ali da on ne bi preporučio Vladi da to radi.
Bez ucjena
“Pozivam premijera da to ne uradi. Lično bih bio razočaran kada bi Vlada popustila pod pritiskom poslodavaca, ja bih kao čovjek i ministar želio da vidim podatke koji su to poslodavci ugroženi, pa da o tome pričamo, a ne ucjenjivati, ne treba pristajati na ucjene. Evo, radi istinitog informisanja javnosti, mi smo predlagali Uredbu da minimalna plaća bude 1.200 sa svim primanjima, dakle, naknadama, gdje ulaze topli obrok i troškovi prevoza. Na ovu neoporezivu pomoć i minimalnu plaću od 619 KM bi se doprinosi obračunavali samo na 619 KM, stopa doprinosa bi bila značajno umanjena, ali poslodavcima ni to nije odgovaralo”, ističe Hrnjić.
Prema podacima koje je javno iznio ministar, danas u Federaciji BiH posluje više od 25.000 privrednih društava, što predstavlja povećanje u zadnjih pet godina za više od 1.500 društava. Više od 50 posto društava dolazi iz samo dvije oblasti, prerađivačka industrija i trgovina. Sa 31. 10. 2024. u FBiH je bio zaposlen 551.291 radnik, a čega 120.000 prima najnižu plaću, a čak 270.000 zaposlenika prima plaću manju od 1.000 KM.