Hoće li Zagreb dobiti trg žrtava Ahmića: Distanciranje od politike 90-ih - put koji svi trebaju pratiti

Ne u naše ime, Ahmići, Zagreb, 2023./Udik
Sa antiratne akcije iz 2023. godine/UDIK
Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Zagrebački Centar za žene žrtve rata - ROSA, Centar za građansku hrabrost, Documenta, Ženska mreža Hrvatske, te UDIK iz Sarajeva danas u Zagrebu na Trgu bana Jelačića u 12 sati organizuju antiratnu akciju u znak sjećanja na žrtve Ahmića. U popodnevnim satima bit će održan okrugli stol “Zašto je Zagrebu potreban trg ahmićkih žrtava?”.

- Zahtijevamo da glavni grad Republike Hrvatske preuzme svoj dio odgovornosti za suočavanje s prošlošću. Da imenuje trg ahmićkih žrtava u gradu Zagrebu. Trg ahmićkih žrtava je važan kao iskaz pijeteta žrtvama ratnog zločina, navedeno je u zajedničkom saopćenju.

Aktivistkinja Nela Pamuković (ROSA) kaže nam kako je zahtjev da jedan od trgova u Zagrebu nosi ime ahmićkih žrtava ključna inicijativa kako bi taj grad prepoznao važnost doprinosa u procesu suočavanja s prošlošću i promicanja politike odgovornosti.

Trg ahmićkih žrtava, Zagreb, letak/

Letak koji će se dijeliti građanima

- Trg bi svojim postojanjem doprinosio prevenciji zločina, osvještavanju javnosti i educiranju mladih generacija. Važan je i zbog žrtava, ali i zbog onih koji održavaju nacionalističke sukobe i utiru put mogućim novim ratnim strahotama, kaže Pamuković.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Edvin Kanka Ćudić, koordinator UDIK-a, uvjeren je da je ljudima iz Bosne i Hercegovine važno, a građanima/kama Hrvatske prijeko potrebno, da Zagreb imenuje trg po žrtvama Ahmića.

- Tim činom hrvatska prijestolnica bi pokazala jasno distanciranje od politike 90-ih, a suočavanje sa ratnom prošlošću i hrvatskim učešćem u ratu protiv BiH krenulo bi od lokalnog nivoa. Taj bi put kasnije mogle slijediti i druge lokalne zajednice, kaže Ćudić.

Udruženja su zvanični zahtjev za imenovanje trga uputila još 2023, a kasnije i dvije urgencije, no odgovor nikada nisu dobila. U međuvremenu, u Vitezu je održana naučna tribina “Zločin u Ahmićima: Historijski kontekst, presude i važnost pamćenja”, koju je organizovao UNSA - Institut za istraživanje zločina protiv čovječnosti i međunarodnog prava.