Hoće li Trump povesti SAD u rat s Iranom? - Blagojević za Oslobođenje otkriva je li to moguće

Američki predsjednik Donald Trump posljednjih dana javno nagovještava mogućnost da bi Sjedinjene Američke Države mogle biti uvučene u rat protiv Irana – sukob koji je krajem prošle sedmice pokrenuo Izrael.
Ove najave izazvale su reakcije unutar američkog političkog spektra. Neki zvaničnici su se oštro usprotivili toj ideji, pozivajući se na Ustav SAD-a, koji isključivo Kongresu daje ovlaštenje da proglasi rat. Međutim, pitanje uloge Kongresa u odlučivanju o ratnim ovlastima daleko je složenije od trenutnog političkog spora između pristalica izolacionizma i zagovornika intervencionizma.
Upravo o ovoj temi pitali smo doktora nauka, redovnog profesora ustavnog prava i bivšeg sudiju Okružnog suda u Banjoj Luci Milan Blagojević koji je objasnio koliko su zapravo haotični pravni sistem i poredak SAD-a.
- To se može ponajbolje zapaziti sada, nakon oružanog napada Izraela na Iran. Naime, više domaćih medija je ubrzo nakon tog napada prenijelo vijest da će predsjednik SAD donijeti odluku da i SAD oružano napadnu Iran. Ako dođe do toga, to će u stvari biti odluka da SAD objavljuju rat protiv Irana. Međutim, prema Ustavu SAD pravo da proglasi rat pripada samo Kongresu SAD, a ne predsjedniku SAD. Takvo ustavno rješenje je jedino demokratsko i racionalno, jer odlučivanje o tome da država krene u rat protiv druge države ne može biti stvar odluke pojedinca, makar to bio i predsjednik SAD, već demokratski izabranog parlamenta, ili narodne volje izražene neposredno putem referenduma. Dakle, Ustav SAD je u tom pogledu veoma jasan, jer u članu 1. odsjek 8. tačka 11. izričito propisuje da je Kongres SAD nadležan da proglasi rat, rekao je Blagojević.
Međutim, on navodi kako u praksi funkcionisanja ustavnih institucija SAD-a postoji haos kojim se jedino može objasniti neustavno stanje da će predsjednik SAD-a ipak donijeti odluku o proglašenju rata i ulasku SAD u rat protiv Irana, što će biti očigledno kršenje Ustava SAD.
- Time se može objasniti zašto je, u pokušaju da spriječi ovu neustavnost, grupa kongresmena (među kojima su i Trumpovi republikanci, a ne samo demokrate) uputila Predstavničkom domu Kongresa SAD prijedlog da se po hitnoj proceduri razmotri i usvoji rezolucija (koja bi imala snagu zakona) kojom Kongres poziva (bolje reći naređuje) da predsjednik SAD u skladu sa članom 5(c) Zakona o ratnim ovlaštenjima obustavi upotrebu američkih snaga protiv Irana, osim ako Kongres izričito ne odluči da objavi rat Iranu. U prijedlogu te rezolucije (u odsjeku 1, već na početku rezolucije) i sami kongresmeni konstatuju ono što propisuje Ustav SAD, a to je da samo Kongres, a ne predsjednik SAD, ima ustavno pravo da u ime SAD proglasi rat, pa i rat protiv Irana. Nažalost, upravo zbog haosa koji umjesto reda vlada o ovome u pravnom poretku SAD, koji haos nije uklonio ni Vrhovni sud SAD svojom jurisprudencijom, sve su neprilike da će ipak predsjednik SAD objaviti rat Iranu, iako je to suprotno Ustavu SAD, zaključio je Blagojević.