Hoće li RS krenuti opasnim putem? - Dodik najavljuje poništavanje svih odluka visokog predstavnika
Milorad Dodik, predsjednik Republike Srpske, danas je poručio da se "muslimanske stranke uvijek ujedine u Sarajevu kada treba napraviti neku štetu RS-u i kada se treba ujediniti da se RS-u zagorča život".
Komentar je ovo lidera SNSD-a na jučerašnju zajedničku izjavu probosanskih stranaka koja se tiče državne imovine.
- Nešto što je potpuno politički i kalkulantski urađeno. Činjenica je da su ispolitizirali Ustavni sud, Ustav je jasno rekao sve, Aneks sporazuma je rekao sve. Sve je to urađeno tako da je bez ikakve sumnje da RS-u pripada sve sto je zatečeno u njoj, rekao je Dodik.
Za sutra je u Banjoj Luci, podsjećamo, najavljen sastanak predstavnika svih parlamentarnih stranaka iz Republike Srpske. Raspravljat će se o odgovorima iz RS-a na izjavu probosanskih stranaka.
Dodik kaže da će sutra predložiti vraćanje na dejtonsku BiH.
- Mi nećemo držati nikakve lekcije nikome, sutra očekujem da se pojave svi. Ja ću ponuditi jedan dokument da se sve stranke iz RS-a ujedine oko samostalnosti RS-a u okviru BiH. To je oblik koji smo već imali Dejtonskim sporazumom. Moj prijedlog će biti da se odbace svi akti koji nisu predviđeni Ustavom, kazao je on.
On bi želio vraćanje na Ustav iz 1995. godine, odnosno da se na taj način ponište sve odluke visokih predstavnika i ostalih izmjena Ustava koje su uslijedile nakon završetka agresije na Bosnu i Hercegovinu.