Hoće li porasti broj nezaposlenih u FBiH? Oglasila se Agencija za rad i zapošljavanje

Radovi na sanaciji oštećenja željezničke pruge kod Komadinovog Vrela, nedaleko od Jablanice, zbog kojeg je više od tri mjeseca potpuno obustavljen željeznički saobraćaj na dionici Sarajevo – Mostar, mogli bi biti završeni krajem januara ili početkom februara. Gradilište pruge, osim predstavnika ŽFBiH, u ponedjeljak posjetili su ministar komunikacija i prometa BiH Edin Forto i federalna ministrica prometa i komunikacija Andrijana Katić/Denis Zuberi
Zbog minimalca bi se mogao povećati broj nezaposlenih?/Ilustracija/Anadolija
Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Reakcije na odluku Vlade Federacije BiH od 30. decembra 2024. godine, kojom je minimalna plata tokom 2025. povećana na 1.000 KM u ovom bosanskohercegovačkom entitetu, i dalje pristižu. Javnost i struka se pitaju da li će, zbog ove odluke, doći do povećanja broja nezaposlenih. Odgovor je stigao iz Agencije za rad i zapošljavanje BiH.

Iz ove institucije ističu kako će se pravi efekti ove mjere vidjeti tek za najmanje tri mjeseca od početka njene primjene.

- Početak svake godine, a naročito januar je mjesec u kome se javljaju oscilacije u kretanju na evidencijama nezaposlenih zbog kraja poslovne godine, prestanka rada na određeno vrijeme, fluktuacije sezonskih poslova u zimskoj sezoni i sezoni praznika. Naše mišljenje je da samo analizirajući efekte u prvom kvartalu 2025. godine možemo doći do realnih pokazatelja da li je Odluka imala pozitivan ili negativan efekat na tržište rada, a Agencija za rad i zapošljavanje BiH će u skladu sa svojim nadležnostima pratiti statističke pokazatelje tržišta rada i iste objavljivati na web stranici onako kako je to i do sada činila, navodi se u saopćenju.

Ovom prilikom su se osvrnuli na efekte Odluke Vlade Republike Srpske iz 2024. godine, kada je najniža plata porasla sa 700 na 900 KM neto i gdje su također bila očekivanja da će biti jači udar na tržište rada uslijed povećanog broja prijave na evidenciju nezaposlenih po osnovu prestanka radnog odnosa.

- Ali se na kraju ispostavilo da je ova mjera pogodila samo one sektore gdje su prosječne plate niske (prerađivača industrija  - sektor proizvodnje obuće i odjeće, trgovina i dr.) i da je to jednim djelom kompezovano mjerama Vlade RS (sufinansiranje zarada), saopćili u iz Agencije za rad i zapošljavanje BiH.