Hoće li Evropa reagovati? - Europarlamentarac za Oslobođenje: Dodik ništa ne može bez Beograda

Evropski parlament će večeras na sjednici nazvanoj “Izjava Komisije o secesionističkim prijetnjama u BiH i nedavnoj eskalaciji” raspravljati o trenutnoj situaciji u Bosni i Hercegovini. Sjednica je sazvana na inicijativu europarlamentarke Tineke Strik, u ime Kluba Zelenih/EFA.
Europarlamentarac iz Hrvatske Davor Ivo Stier, predsjednik je Delegacije EP-a za odnose sa BiH i Kosovom, za Oslobođenje kaže da su sve velike političke grupe podržale održavanje ove sjednice kako bi još jednom iskazale svoju podršku BiH, njenoj suverenosti, nezavisnosti, teritorijalnoj cjelovitosti i njenim institucijama.
- Povod je, naravno, podrivanje ustavnog poretka sa zadnjim odlukama koje su donesene u entitetu Republika Srpska, i očekujem da će velika većina zastupnika još jednom ponoviti da se ustavni poredak ne može podrivati, da staju na stranu mira i sigurnosti u BiH, poštivanjem njenog ustavnog poretka i institucija, rekao je Stier.
Očekuje da će tokom rasprave biti naglašeno i to da je Bosna i Hercegovina kandidat za članstvo u Evropskoj uniji, te da je prošlo skoro godinu od kada je Evropsko vijeće donijelo odluku o otvaranju pregovora.
- Ali ti se pregovori tek trebaju otvoriti. Za otvaranje pregovora još je potrebno donijeti odgovarajuće zakone i imenovati glavnog pregovarača, kao i pregovaračku strukturu. A taj put europskih pregovora sa onih 14 prioriteta uključuje niz stvari koje se moraju prioritetno riješiti. Očekujem da će i u raspravi danas biti spomenuta potreba promjene Izbornog zakona i drugih od tih prioriteta. Među njima je i održavanje redovite sjednice našeg zajedničkog parlamentarnog odbora, što ćemo danas i sutra učiniti ovdje u Strasbourgu s kolegama iz Parlamentarne skupštine BiH, rekao je Stier.
Jedno od pitanja u vezi s trenutnom situacijom u BiH jeste i mogućnost uvođenja sankcija Miloradu Dodiku, te eventualnog usklađivanja evropske politike sa SAD-om i Velikom Britanijom, koje su već ranije uvele sankcije.
- Kao što znate, Evropski parlament je u svojim prijašnjim rezolucijama otvorio i to pitanje sankcija. Ja sam zajedno sa stalnim izvjestiteljem za BiH, gospodinom Kolarom, na sam dan prvostupanjske presude Miloradu Dodiku izdao jedno priopćenje, gdje smo se isto referirali na to pitanje. Međutim, nadležnost za to nije u Evropskom parlamentu, nego u Vijeću, koje u prošlosti nije uspjelo postići konsenzus po tom pitanju, podsjetio je Stier.
Dodao je da je ključno pružiti podršku institucijama BiH koje reaguju na podrivanje ustavnog poretka, ali i razmotriti širi kontekst odnosa u regiji.
- U ovom trenutku mislim da je važno reći dvije stvari. Prvo, puna potpora institucijama BiH, jer kada se ide na podrivanje ustavnog poretka, upravo su pravosudne institucije te koje mogu i trebaju reagirati. Drugo, kada se govori o različitim oblicima pritiska, moramo imati na umu da gospodin Dodik ništa ne može učiniti bez potpore Beograda. U tom pogledu, više puta sam raspravljao o potrebi da se jasno definiraju očekivanja od Beograda, uključujući odustajanje od zaključaka svesrpskog sabora, koji idu u smjeru koncepta tzv. "srpskog svijeta" i podrivanja suverenosti ne samo BiH, već i Crne Gore i Kosova. No, u ovom slučaju, najviše nas zanima Bosna i Hercegovina. Beograd mora odustati od takvih poteza i pružiti punu potporu institucijama i ustavnom poretku BiH, poručio je Stier.