Hoće li BiH imati koristi od nove EU politike za migrante? - Evo šta nam kažu iz Službe za poslove sa strancima

Migranti igraju kriket/
Migranti u kampu
Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Nakon što smo prije nekoliko dana objavili tekst o tome da EU ima novi plan za migrante, koji se odnosi na reforme evropske migracijske politike i politike azila, iz Službe za poslove sa strancima BiH odgovorili su na naša pitanja.

Službu za poslove sa strancima pitali smo da li će se, u skladu sa reformama u EU, mijenjati i njihova politika. Pitali smo ih, također, šta podrazumijeva nova politika doprinosa država članica tako što će tražitelje azila ili osobe koje uživaju međunarodnu zaštitu premještati na svoje državno područje, davati financijski doprinos ili pružati operativnu i tehničku potporu.

Novim reformama je planirana i veća podrška i pomoć u kriznim situacijama, a SPS BiH pitali smo šta to konkretno znači.

Na naša pitanja iz Službe za poslove sa strancima odgovorili su saopćenjem koje prenosimo u cijelosti:

- Evropski parlament je donio deset zakonodavnih tekstova, odnosno smjernica o reformi evropske migracijske politike i politike azila. Ono što je evidentno je to da bi se ove smjernice trebale početi primjenjivati tek za dvije godine, jer države članice EU moraju u svoje nacionalno zakonodavstvo uvesti izmjene Direktive o uslovima prihvata.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Pomenuti zakonodavni tekstovi, ni u kom slučaju neće mijenjati rad Službe za poslove sa strancima, niti politiku migracija u Bosni i Hercegovini.

Bosna i Hercegovina ima svoju strategiju u oblasti migracija i azila a Služba za poslove sa strancima je dužna da se pridržava zakona BiH iz svoje nadležnosti kao i strategije.

Dosadašnja praksa je pokazala da je dolazilo do zloupotrebe primjene zakona a pogotovo Zakona o azilu, samim tim ove nove politike Evropskog parlamenta bi mogle da spriječe zloupotrebu primjene zakona i vjerujemo da će to biti primjenjeno i u praksi.

To znači da će države koje imaju povećan broj priliva migranata dobiti sve vrste pomoći a ta pomoć bi se trebala ogledati u finansijskim i drugim vidovima pomoći.

Samim tim, mnogo lakše bi se upravljalo migracijama unutar EU i iste se držale pod kontrolom te bi dolazilo do manje zloupotrebe migranata za destabilizaciju kako za članice EU tako i za zemlje regiona.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Za očekivati je da će se nastaviti migrantski val u narednom periodu, s obzirom da je tokom 2023. godine zabilježen porast priliva migranata u BiH više od 20% u odnosu na protekle godine a taj trend se nastavio i u 2024. godini. Međutim, ne očekujemo njihovo duže zadržavanje, iz razloga što isti pokušvaju doći do zemalja EU i teritoriju BiH vide isključivo kao tranzitnu zonu prema EU.

Informisanja radi, u toku 2023. godine otkriveno je 34.409 migranata, a od početka migrantske krize 2018. godine pa do danas u BiH u ilegalnom statusu otkriveno je preko 150.000 lica, saopćili su iz Službe za poslove sa strancima za Oslobođenje.

U prilogu svog saopćenja su nam, također, dostavili i Evropskog parlamenta o konačnom odobrenje za novi Pakt EU-a o migracijama i azilu.