HDZBiH želi očuvati federalne fotelje, iz trojke se čuju glasovi da je koalicija upitna

Federacija BiH, bez obzira na to kakvo je stanje na državnom nivou, mora ostati stabilna i vladajuća većina ne smije biti ugrožena, poruka je iz HDZ-a BiH. Ipak, iz njima partnerskih stranaka trojke već se počinju čuti glasovi da je koalicija s HDZ-om upitna, te da se potezi s državnog mogu reflektovati na federalni i kantonalni nivo.
Zaklinjanje u državu
Trojka je u vlast ušla da bi državu približila EU, a nakon raskida koalicije sa SNSD-om, ako ne bude pomaka, nema razloga ni za saradnju sa HDZ-om, poručio je u intervjuu za FTV državni zastupnik Naše stranke Predrag Kojović. Postavlja i pitanje zašto bi trojka omogućavala HDZ-u da politički živi, dok sa SNSD-om blokira procese na nivou BiH.
- Ako pomaže bjeguncu od zatvora da blokira državni Parlament, posebno Dom naroda... Ako predsjedavajuća koja je iz HDZ-a odbija da popuni Vijeće ministara, zašto bismo bili s njima u koaliciji, upitao je Kojović.
Poručio je da je to cijena kako bi glasači vidjeli da HDZBiH nije evropska stranka. Dopredsjedavajući Zastupničkog doma federalnog Parlamenta, HDZ-ov Mladen Bošković, naveo je da u stranci smatraju kako je važno zadržati funkcionalnu i stabilnu Federaciju.
- Kada smo, u jedan ili dva navrata, zastupnici iz hrvatskih stranaka preglasani u Domu, to nije utjecalo na daljnji rad, jer smo svjesni da ponekad čovjek može doživjeti i razočarenje, ali ga ne mora naplatiti na grub način. To se u daljnjim dogovorima može svesti na što manju štetu, smatra Bošković.
Da li je baš u pitanju Boškovićev romantizam ili strah od gubljenja pozicija na nivou entiteta, gdje su puno veći novci u igri nego na državnom nivou... Analitičari napominju da HDZ u Federaciji BiH uvijek drži polovinu vlasti, pa tako i polovinu fotelja.
- Tamo gdje njima odgovara da bude stabilno, stabilno je i tako je u Federaciji. Na nivou države im odgovara da ucjenjuju koga hoće, da trguju i sa opozicijom iz RS-a i sa SNSD-om, pa da onda ucjenjuju da će sa onim ko bude glasao za izmjene Izbornog zakona. Ali, to nije rješenje, smatra politički analitičar Miljan Kovač.
Navodi da su Čović i Dodik vjerni saveznici, te da je paradoks to što oni koji se najviše zaklinju u državu - predstavnici stranaka sa sjedištem u Sarajevu, pokušavaju s njima dvojicom postići dogovor. Pita i može li država, pa i entitet, napredovati uz stalna popuštanja neraskidivom dvojcu. Analitičar Mladen Bubonjić smatra da od promjena koalicije, kako na državnom, tako i na federalnom nivou, u narednom periodu neće biti ništa.
Finansiranje glasača
- Zato što se svakako približavaju izbori i nikome politički ne odgovara ulazak u avanture i neizvjesnost, te da sami sebi ruše pretpozicije za izbore, navodi Bubonjić.
Novac koji je na nivou entiteta, a koji najvećim dijelom služi za finansiranje stranačkog glasačkog tijela, također je faktor koji politički akteri ne žele ugroziti, dodaje.
Zaključuje da je i nedostatak političke odgovornosti za izgovoreno veliki problem, jer niko u političkom spektru neće trpjeti posljedice kada kaže da od neke koalicije nema ništa ili da će biti formirana neka nova većina.KENAN ĆOSIĆ