Hasan Ćemalović: "Da kamera prođe Bečom prepoznaće duh sarajevske škole"

Ilustracija/ Wiki Commons
Gost posljednje epizode podcasta O prostoru sa Zecom i Vukom bio je ugledni bh. arhitekt Hasan Ćemalović, kako ga domaćin Amir Vuk Zec naziva – „doajen bh. arhitekture“. Ćemalović je rođen u Mostaru 1947. godine, a studij arhitekture završio je u Sarajevu 1971. Na istom fakultetu je, od 1976. do 1986, radio kao asistent na Katedri za projektovanje. Od 1986. do 1992. vodio je Zavod za studije i projektovanje “Dom”, a tokom rata pokrenuo je projekat “WARCHITECTURE – Urbicide – Sarajevo”, predstavljen u Centru Pompidou 1994. godine.
Ćemalović je jedan od najzaslužnijih za očuvanje Asocijacije arhitekata BiH tokom ratnog perioda, a njegovi radovi – poput Aerodroma Sarajevo, stambene zgrade “Ledara” u Mostaru ili centra “Mejdan” u Tuzli – dobili su priznanja i realizovani su širom BiH.
U razgovoru se osvrnuo na svoj najnoviji projekat – izložbu D.I.A. Spona, čiji je cilj okupiti arhitekte školovane u Sarajevu. “To je zaista najveći zadatak koji sam ja radio. To je moja dugogodišnja želja”, istakao je Ćemalović, objašnjavajući da su se iz sarajevske škole iznjedrile generacije arhitekata koji danas djeluju širom svijeta. “Sedamdeset pet godina postojanja Fakulteta znači isto toliko školovanih generacija iz kojih su pojedinci svoj stvaralački pečat ostavili u mnogim zemljama svijeta.”
Kako kaže, ideja o projektu potekla je još iz vremena kada je radio u firmi i odlučio u suprotnosti sa tadašnjim zakonima zaposliti najbolje studente, što je rezultiralo brzim profesionalnim uspjehom kolektiva. “Mi smo za kratko vrijeme kao firma, ja to kažem, poletjeli.”
Rat je prekinuo taj uspon, a mnogi tadašnji mladi arhitekti otišli su u svijet. “U Beču, sada da ode kamera gore da prođe Bečom, vidjet će, prepoznaće duh sarajevske škole,” kaže Ćemalović. Radeći na projektu skoro godinu i po, broj arhitekata koje je okupio porastao je na preko 90. “Svaki dan razgovaram sa nekim iz svijeta, sa našim ljudima koji su ovdje završili fakultet, koji im je dao takvo znanje da oni se u svijetu nose sa utakmicom arhitektonskom.”
Posebno je istakao neprepoznat potencijal domaćih stručnjaka: “Imamo arhitektu, našega, mladoga, koji je otišao dalje kao pripravnik i završio je sad u Dubaju. On sad ima 250 zaposlenih u birou. Od tih 250, 45 radi u UNITIC-u. Da niko u gradu ne zna da mi imamo takvu silu.”
Izložba će biti postavljena u auli Željezničke stanice u Sarajevu, a Ćemalović je uvjeren da će to biti značajan kulturni i profesionalni događaj: “To nestvarno izgleda i on kad dođe sa svojim radovima, to će biti stvarno događaj.”