Hamdija Fejzić: Rezolucija o genocidu u Srebrenici iz 2024. ne briše sramotu iz 1995.

Hamdija Fejzić/Screenshot

Hamdija Fejzić/Screenshot

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

U Memorijalnom centru Potočari danas se obilježava 30. godišnjica najmonstruoznijeg i najvećeg zločina kojeg Evropa pamti nakon Drugog svjetskog rata.

Prvi se Predsjednik Organizacionog odbora za obilježavanje 11. jula i zamjenik načelnika Srebrenice Hamdija Fejzić.

- 30 godina, a kao da je bilo jučer kada nam je svijet okrenuo leđa, kada je u srcu Evrope organizovano, namjerno i pred očima cijelog svijeta nad jednim narodom počinjen genocid. Tačno prije 30 godina civilizacija je pala na ispitu čovječnosti. U tišini koja odzvanja jače od bilog kakvog govora, stojimo s bolom ali i ponosom, jer istinu niko nije uspio zakopati. 30 godina živimo sa istinom o genocidu, slušamo laži, poricanja i poniženja, ali nismo zaboravili, nismo pokleknuli i nećemo to uraditi, poručio je Fejzić.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Podsjetio je da su u Srebrenici ubijeni dječaci od 12, 13, 14 godina, više od 600 maloljetnih žrtava, više od 8.000 imena, a ubijeni su samo iz jednog razloga - bili su Bošnjaci.

- Nije to samo genocid, to je generaicjski zločin, pokušaj je to da nestanemo, ali nestali nismo. Danas, 30 godina poslije, u Srebrenici rastu njihova djeca, odrastaju okruženi mržnjom, negiranjem i nepravdom, naglasio je Fejzić.

Ističe kako Srebrenica nije prošlost - ona je vječna opomena, ona je mjesto boli i optužnica protiv svijeta koji je gledao i šutio.

- Gdje us bile Ujedinjene nacije, zašto su nas ostavile bez pomoći i glasa? Svijet je zakazao, šutio i bio saučesnik. I neka znaju, Rezolucija iz 2024. ne briše sramotu iz 1995, kazao je Fejzić i pozdravio usvajanje Rezolucije UN-a o genocidu u Srebrenici.

- Za nas je to samo korak, ali nije pravda - konačna pravda će doći tek kada se svi odgovonri kazne, kada laži budu zabranjena, a istina ustavna kategorija. Negiranje genocida je nastavak genocida, onog što je započeto 1995. Naša dužnost je da budemo glas onih koji su ubijeni 11. jula 1995. Nikad ih nećemo zaboraviti, naše sjećanje je otpor, naša istina je pobjeda, naš glas je presuda, zaključio je Hamdija Fejzić.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Inače, u okviru obilježavanja će biti obavljena i dženaza, te ukop posmrtnih ostataka žrtava koje su do sada identifikovane i za koje su porodice dale saglasnost za ukop. Sedam duša će danas naći smiraj u mezaristanu u Potočarima: Senajid (Husein) Avdić (1976), Hariz (Ramiz) Mujić (1976), Fata (Huso) Bektić (1928), Hasib (Adem) Omerović (1961), Sejdalija (Alija) Alić (1961), Rifet (Mustafa) Gabeljić (1964) i Amir (Ibrahim) Mujčić (1964).