Grlić Radman: Zaboravlja se da smo radili u interesu Bošnjaka, Hrvatska je otvorila vrata

Gordan Grlić Radman/

Grlić Radman: Bošnjaci su trebali konzularnu zaštitu

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Gordan Grlić Radman, hrvatski ministar vanjskih i evropskih poslova,  u završnom obraćanju na panelu povodom 30. godišnjice potpisivanja Splitske deklaracije u Dubrovniku na, kako kaže, ključnu i često zanemarenu ulogu koju je Hrvatska imala 1992. godine u pružanju konzularne pomoći Bošnjacima u vrijeme rata u BiH.

- Bio sam otpravnik poslova u veleposlanstvu u Bernu 1992. godine i samo da znate, nije postojao samo jedan sporazum, bilo ih je više, a svi su se odnosili na logističku i institucionalnu pomoć koju je Hrvatska pružala, rekao je Grlić Radman, dodavši kako je u ljeto te godine svim diplomatsko-konzularnim predstavništvima Republike Hrvatske upućeno uputstvo na osnovu sporazuma između hrvatskog predsjednika Franje Tuđmana i predsjedavajućeg Predsjedništva BiH Alije Izetbegovića. Tim uputstvom hrvatska su predstavništva preuzela izdavanje konzularne pomoći Bošnjacima.

- Zemlja je bila u ratu, bila je u rasulu, Bošnjaci, Muslimani u to vrijeme trebali su konzularnu zaštitu. Hrvatska je tu priskočila i otvorila svoja vrata. Mi smo zapravo radili u interesu i bošnjačke strane. To se zaboravlja, kakva je bila hrvatska uloga u to sudbonosno vrijeme, kazao je. 

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

On je, također, istakao važnost svjedočenja učesnika i svjedoka vremena, među kojima su bili i Miomir Žužul, general Krešimir Ćosić, Kasim Trnka, Edward P. Joseph i Mehmet Ali Bayar, te ponovio da Splitska deklaracija predstavlja legalan dokument koji je omogućio zakonitu vojnu suradnju.

- Pokazali smo snagu i volju da se zlu othrvamo i spriječimo humanitarnu katastrofu u Bihaću, zaključio je Grlić Radman.