Gradonačelnik Stoca dao sraman odgovor na proteste Bošnjaka: Imam pametnijeg posla

Nezadovoljni građani Stoca prošle sedmice su održali mirni protest i simboličnu blokadu saobraćaja u centru grada. Cilj okupljanja je bio ukazati na dugogodišnje probleme koji u velikoj mjeri pogađaju bošnjačku zajednicu u Stocu, a prvenstveno zbog neadekvatnog saniranja naselja Uzinovići.
Situacija u Uzinovićima je alarmantna zbog loše organizovanih infrastrukturnih radova u naselju, pričaju mještani. Navode i da je svakodnevni život u ovom dijelu grada postao gotovo nemoguć, a odgovorne institucije ne nude rješenja ni vremenski okvir za završetak radova.
Nedavno je u Stocu održan i građanski skup kojim su htjeli ukazati na sve probleme sa kojim se Bošnjaci u Stocu dugi niz godina susreću. A mnogo ih je, kažu: od neadekvatnog saniranja nas Uzinovići, nepostojanja ilegalne deponije u blizini arheološkog lokaliteta pećine Badanj, nelegalnog odlagališta otpada u naselju Gorica i planirane izgradnje solarne elektrane na području Komanja brda.
- Sve su to problemi koji se tiču većine bošnjačkog stanovnistva u Stocu i koji zapravo lokalna vlast kroz jedan neposluh, kroz jedno nerazumijevanje ovih problema. Uistinu, da se zakljuciti da mi kao Bošnjaci Stoca kao povratnici nismo ovdje dobrodošli. Sve sto se desavalo u prethodnim godinama zapravo dešava se i dan danas, rekao je Almin Pehilj, aktivista.
Traženo je i od gradonačelnika Stoca mišljenje o protestu Bošnjaka u Stocu kojim su iskazali svoje nezadovoljstvo odnosom lokalnih institucija na rješavanju njihovih problema.
- Pošto je u ovom vremenu „diskriminacija“ Bošnjaka političko pitanje koje se koristi da bi se pojedini politički akteri Bošnjaka pozicionirali za sljedeće izbore, ja imam pametnijeg posla od komentiranja takvih aktivnosti. Kampanja je rano počela, kaže Stjepan Bošković, gradonačelnik Stoca za BHRT.
Azen Dizdar kategorički tvrdi da nijedan od stanovnika Stoca koji su bili na protestima nisu politički aktivni i ističe da je diskriminacija Bošnjaka itekako prisutna.
- 10 od 90 ljudi koji radi u opštini, sedam je Bošnjaka. U Komunalnom preduzeću od 30 je tri Bošnjaka. U ostalim ovim, JU Radimlja itd., nema uopste Bošnjaka. Ako to nije diskriminacija onda ne znam kako se zove to, neka nam on kaze kako se to zove, kazao je Azan Dizdar, aktivist.
Poruka učesnika protestnog okupljanja je da više neće šutjeti, i da će dalje zahtijevati jednak tretman svih građana. Ne isključuju ni nastavak protesta.