Gradonačelnica Karić je odlučila: Bez spomen-obilježja na Koševu za Cacine žrtve

Sveti Josip, mjesto grobnica ubijenih na lokalitetima Kazani, Gaj i Grm Maline/Privatni Arhiv
Mjesto sa kojeg su reekshumirani ubijeni/Privatni arhiv
Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Gradsko vijeće Grada Sarajeva u septembru je podržalo inicijativu vijećnika Adija Škaljića da se na pomoćnom stadionu Koševo, uz ogradu groblja Sveti Josip, gdje su pod N. N. oznakama bila ukopana tijela ubijenih na lokalitetima Kazani, Gaj i Grm Maline postavi spomen-ploča. Uprkos podršci, za ovu inicijativu nije bilo mjesta u Programu podizanja spomenika od značaja za Grad za 2024. Nakon održane javne rasprave, predlagač Programa - gradonačelnica Benjamina Karić - usvojila je sve pristigle prijedloge osim navedenog. U obrazloženju piše da je postavljeno spomen-obilježje na Kazanima.

“Ovim činom Grad Sarajevo je pokazao pijetet prema žrtvama i visoku svijest o tragičnim događajima”, navedeno je, uz opasku da je “nesretni događaj adekvatno obilježen i uvršten u kalendar posjeta delegacija na postavljenom spomen-obilježju, te da fokus daljnjeg rada treba biti na novim projektima koji zaslužuju pažnju i interes“.

A “nesretni događaj”, kako ga definiše predlagač, zapravo su svirepa ubistva u zoni odgovornosti 10. brdske brigade Armije Republike Bosne i Hercegovine pod komandom Mušana Topalovića Cace. Škaljić poručuje da će prijedlog upućivati Gradskoj upravi sve dok bude dio Vijeća.

- Gradska uprava smatra da je spomen-pločom na Kazanima i uređenjem prilaza memorijalizacija zločina 10. bbr. nad našim sugrađanima/kama zaokružena priča. Ipak, poznato je da su na privremenoj lokaciji bila ukopana tijela sugrađana/ki pronađena i na lokalitetima Gaj i Grm Maline, ističe Škaljić.

Objašnjava da nije uložio amandman, jer ne želi odgovornost prebacivati na kolege/ice u GV-u. Smatra da je odgovor Gradske uprave i više nego jasan.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Edvin Kanka Ćudić, koordinator UDIK-a, naglašava da je Grad još jednom postao veliko razočarenje.

- Još jednom smo se uvjerili da za druge u našem gradu nema mjesta. U 2024. ipak očekujemo da Grad ispravi svoju formulaciju ispisanu na spomen-ploči na Kazanima. Da je usaglasi sa već poznatim sugestijama civilnog društva i porodica ubijenih. To je dužnost glavnog grada. Očekujemo da političke strukture počnu na jednak način tretirati sve žrtve. Manje populizma, a više antifašizma, poručuje Ćudić.

Smatra da gradonačelnica i dalje ignoriše da su žrtve likvidirane na najmonstruoznije načine.

- Sve se ovo događa samo zato što su ubijeni bili mahom nebošnjaci, pa se njihova žrtva na sve moguće načine umanjuje. Tužno, ali historija pamti, ističe Ćudić.

Iskazuje žaljenje što propuštamo priliku da se na dostojanstven način odužimo nevino ubijenima.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

- Ovakvim gestama stvara se klima jednoumlja. To nije dobro za društvo koje još liječi svoje ratne rane. Ponajmanje za društvo koje se ponosi, ali i previše razmeće razvikanom multikulturalnošću, poručuje Ćudić.