Građani o Danu državnosti: Da smo bolji narod, bolju bismo imali BiH
Bosna i Hercegovina u ponedjeljak slavi Dan državnosti. Prije 81 godinu, u noći između 25. i 26. novembra, u Mrkonjić-Gradu održano je Prvo zasjedanje Zemaljskog antifašističkog vijeća narodnog oslobođenja BiH (ZAVNOBiH), na kojem su donesene odluke o obnovi državnosti BiH. Nije ni srpska ni hrvatska ni muslimanska, nego i srpska i muslimanska i hrvatska, čuvena je rečenica iz Rezolucije ZAVNOBiH-a, koja je usvojena jednoglasno. Koliko danas imamo Bosne i Hercegovine i koliko živimo tekovine ZAVNOBiH-a, pitali smo građane BiH.
Delveta Smailbegović,
Sarajevo
- Imamo BiH i volimo je. Živimo u njoj, nemamo gdje drugo. I ovi mladi što odu, mislim da se pokaju što su otišli. Svugdje je lijepo, ali kod kuće je najljepše. Trebamo nešto promijeniti da se malo osvijeste ovi ljudi koji nas vode. Da budemo malo pošteniji, da mislimo na ljude, penzionere, mlade generacije. Imamo državu, ali nismo organizovani. Mi, građani, pravimo istu grešku, stalno nam se motaju isti ljudi.
Zlatko Pajazetović,
Velika Kladuša
- Danas imamo onoliko države BiH koliko se poštuju prava i jednakost svih njenih građana na svakom pedlju njene teritorije, a nažalost mislim da to nije baš na zavidnom nivou. To je upravo zbog toga jer su neke od vrijednosti ZAVNOBiH-a, poput ravnopravnosti i jedinstva naroda, pomaknute na margine političkog života, a umjesto toga dominantnu ulogu imaju stranke i interesi.
Hajro Tahirović,
Sarajevo
- Da smo bolji narod, bolju bismo imali BiH. Državu narod treba da voli, a mi je slabo volimo. Bez obzira na sve nedaće koje smo imali i probleme, mi treba više da je volimo. Problemi će proći nekad. Boljom je možemo učiniti tako što treba da budemo pošteniji, pogotovo ovi gore na vrhu da budu mnogo pošteniji.
Nina Zavila,
Banja Luka
- Stvari mogu da se poprave uglavnom kada bi svako radio svoj posao onako kako treba. Ovoliko politike i političara ne bi izdržale ni daleko veće zemlje, a kamoli BiH. Kao da imamo jednog političara po stanovniku. Kada bi se to promijenilo, i ostalo bi veoma brzo došlo na svoje mjesto. Ali, ne vjerujem da to može da se desi, tako da je sloboda zapravo misaona imenica, a ne tekuće stanje stvari.
Nedžad Mulić,
Sarajevo
- Ima države kome treba, a za narod teško. Stanje možemo promijeniti samo ako usvoje da smo svi ravnopravni na svakom dijelu naše lijepe domovine. Onda će biti bolje. Da smo građani, a ne pojedinci. Drugi su htjeli da se tekovine ZAVNOBiH-a ne slijede, nismo mi. Građani se nisu pitali nizašta.
Dženan Dedić,
Zenica
- Kakva država? Ovo nije vidjelo države. Gdje god pogledaš, raspada se. Prugu ne popravljaju dva mjeseca nakon oštećenja usljed prirodne nesreće, a ta pruga je žila kucavica bh. privrede. Mnogi su u problemima zbog toga, ali koga briga za to.
Ismet Alić,
Sarajevo
- Imamo državu, imamo ko je poštuje. Žalosno je šta ostali rade od naše države. Ona će uvijek biti, borićemo se do zadnjeg, kao i dosad. Ja sam Titin čovjek, uvijek bio i ostaću. Ja to poštujem, a ove novokomponovane slabo. Volim ono što je bilo i pamtiću dok sam živ. Mladima tekovine ZAVNOBiH-a prenosi onaj ko hoće da bude cjelovita država BiH.
Nadir Sadović,
Sarajevo
- Malo imamo države, ne znam da li je imamo 50 posto. Društvo je vrlo nekvalitetno, vodi se time da uništi ovu državu zato što je sve postalo stvar pojedinca, a ne zajednice. Svako gleda svoj interes. Teško da mogu i mladi nešto promijeniti. Trebaju stariji da utiču na mlade pošto su mladi potpuno izgubljeni po tom pitanju. Stariji imaju uticaja ne neke generacije, ali nema dovoljno autoriteta.