(FOTO) Više od 200 srednjoškolaca Kantona Sarajevo učestvuje u Maršu mira do Potočara

Foto: Vlada KS/

Foto: Vlada KS/

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Srednjoškolci i profesori Kantona Sarajevo već drugu godinu zaredom aktivno sudjeluju u Maršu mira, simboličnoj i emotivnoj dionici puta od Nezuka do Potočara, kojom se njeguje kultura sjećanja na genocid u Srebrenici.

Organiziran od strane Instituta za razvoj preduniverzitetskog obrazovanja Kantona Sarajevo, uz punu podršku Ministarstva za odgoj i obrazovanje Kantona Sarajevo, ovogodišnji Marš mira okupio je preko 200 mladih ljudi, što je znatno više u odnosu na prošlu godinu kada je učestvovalo oko 50 učenika i profesora.

Ministrica za odgoj i obrazovanje Kantona Sarajevo, Naida Hota-Muminović, naglasila je važnost ovog događaja: „Marš mira je mnogo više od fizičkog puta. To je hod za istinu, za pravdu i za trajno pamćenje. Učešćem naših učenika i njihovih profesora šalje se jasna poruka: mlade generacije imaju pravo i dužnost da znaju, da razumiju i da svjedoče, budu zagovornici mira posebno danas u svijetu u kojem se zločin genocida ponavlja, ovaj put nad narodom Palestine.“

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Ona je izrazila nadu da će i drugi obrazovni sistemi slijediti primjer i uključiti se u Marš mira u narednim godinama.

Sistemskim uključivanjem učenika Ministarstvo i Institut žele osnažiti vrijednosti zajedništva, istine i solidarnosti, te pokazati da škola nije samo mjesto za prenošenje znanja, već i čuvar kolektivnog pamćenja i vrijednosti koje oblikuju odgovorne i empatične mlade ljude.

„Njegovanje kulture sjećanja, posebno na genocid u Srebrenici, je naša zajednička obaveza — obaveza prema žrtvama, prema njihovim porodicama, ali i prema svakom učeniku koji zaslužuje istinu i priliku da gradi društvo mira, tolerancije i međusobnog uvažavanja“, navode iz Ministarstva.

U saopćenju Ministarstva izražena je zahvalnost svim učenicima, profesorima, roditeljima i uposlenicima Instituta koji svojim angažmanom doprinose da kultura sjećanja ostane živa u školama i svakodnevnom životu.

„Samo društvo koje pamti — može se nadati budućnosti u kojoj se zločini nikada više neće ponoviti“, zaključuju iz resornog ministarstva.