(FOTO) Turističko blago Krajine - Prirodne ljepote i čudesne legende privlače i turiste i patriote
Unsko-sanski kanton nastavlja ulagati u svoje turističke potencijale. Po programu za kapitalne grantove drugim nivoima vlasti i fondovima za projekte u oblasti turizma raspoređene su 636.432 KM po pristiglim projektima i to: Grad Bihać za projekte unapređenja promocije turističke ponude grada Bihaća kroz postavljanje Info LCD vanjskog interaktivnog kioska, osvjetljenje riječnih ada Amerikančeva otoka i Mala otoka i sanaciju Račićkog puta - faza 3; Grad Bosanska Krupa za projekat izgradnje kampa Zeleni otoci - faza 4; Općina Bosanski Petrovac za projekat sanacije i nabavke opreme za dječija igrališta s ciljem unapređenja turističke ponude na području općine Bosanski Petrovac; Općina Bužim za projekat sanacije i dogradnje ekološkog parka Borik; Općina Ključ za projekte rekonstrukcije ulice prema izvoru Sanice i asfaltiranje parkinga kod mosta prema izvoru Sanice u MZ Sanica, rekonstrukciju i uređenje staze na plaži Alina luka, asfaltiranje parkinga na Alinoj luci i izgradnju vidikovca na Želinu - I faza, te Općina Sanski Most za projekat unapređenja kapaciteta ruralnog turizma kroz sanaciju puta Kruhari - Vinarija.
Smaragdni put
Ministar privrede u Vladi USK-a Armin Kardašević je zadovoljan kako se razvija turizam u Kantonu te se nada da će ovakvih i sličnih projekata u budućnosti biti i više.
- Ono što je po meni najbitnije u tom javnom pozivu i programu jeste da su svi aplikanti iz naših gradova i opština rado prihvaćeni, ni jedan zahtjev nije odbijen. Raduje me što smo prošlogodišnjih 300 hiljada u ovu namjenu maltene uduplali. Imamo dobre razloge da ulažemo, svi su zadovoljni ove godine zbog rasprodanih smještajnih kapaciteta, u turističkim agencijama i hotelijerstvu radili su optimalno, donekle i ugostiteljstvo. Broj turista koji je do sada prošao kroz Unsko-sanski kanton već je nadmašio proteklu godinu, a sezona još nije ni završena. Nastavićemo sa sličnim ulaganjima, ovih dana treba izaći i nacrt Strategije razvoja turizma u Unsko-sanskom kantonu, a naš kanton je još davno u svom opredjeljenju turizam definirao kao jednu od strateških grana razvoja Kantona. To su činjenice koje odgovaraju i stanju na terenu, kazao nam je ministar Kardašević.
Grad Bihać, koji je najdalje otišao u razvoju turizma među svih osam opština u USK-u, koristi svaku priliku da razvija turističke projekte. Jedan od zanimljivijih uključuje katoličku crkvu.
Nakon posjete veleposlanika Vatikana u Bosni i Hercegovini, apostolskog nuncija mons. Francisa Assisija Chullikatta i banjolučkog biskupa mons. Željka Majića Bihaću, dogovorena je obnova tornja crkve sv. Ante Padovanskog. Prema prezentiranom projektu obnove, zvonik će biti stavljen u funkciju za građane, ali i turiste, budući da je planirano njegovo preuređenje u vidikovac, što bi bila najviša tačka starog dijela grada. Također, u sklopu restauracije planiran je i ostakljeni dio namijenjen za promocije, konferencije i slične događaje koji bi nastavili promovirati kulturu i tradiciju grada Bihaća.
A sredstva koja će dobiti od Vlade USK-a postignut će željeni efekat da Bihać noću pruža još ljepšu sliku svojim posjetiocima.
- Projektima u oblasti turizma prema Vladi USK-a s idejom za LCD displej aplicirala je Turistička zajednica grada Bihaća putem lokalne samouprave. Oni ga zovu još i kiosk, a u principu to je interaktivna tabla koja bi pružala više mogućnosti, kartu grada Bihaća sa značajnim mjestima koje turisti mogu posjetiti, opisom destinacija i uputama na raznim jezicima. S druge strane, posjetioci će moći dobiti i druge informacije o gradu i ponudama koje imamo za njih. Što se tiče osvjetljenja Male ade i Amerikančeve otoke, to je nastavak našeg ambicioznog projekta kojeg smo nazvali “Smaragdni put” koji će se izvoditi iz nekoliko faza. Slijedi nam izgradnja mostova koji će povezivati ade, ugovor je već potpisan i izvođači radova to trebaju završiti do kraja ove građevinske sezone. Konkretnim projektom koji je podržala Vlada USK-a podrazumijeva se osvjetljavanje tih malih otoka na Uni i samih mostova. Treći projekt je sanacija Račićkog puta, a to je naše prigradsko naselje koje je u potpunosti postalo turističko sa velikim potencijalom za grad Bihać. Rješavanje problema pristupa nam je tu značajno, put smo u nekoliko faza proširili i modernizovali, a nastavljamo sa unapređenjem infrastrukture zaokružujući turističku ponudu grada Bihaća. Na Račić posjetioci sada i autobusima dolaze, a donedavno se nisu mogla ni dva automobila mimoići, kazao nam je gradonačelnik Bihaća Elvedin Sedić.
Grad Bosanska Krupa za sada se najuspješnije takmiči sa gradom Bihaćem, kako sa atraktivnim lokacijama, poput riječnih ada, tako i sa noćnim svjetlima sa turističkih lokacija.
Kako nam je kazao načelnik Armin Halitović, stari grad Pset u Bosanskoj Krupi uskoro će zasjati u novom ruhu, potpisan je ugovor kojim se predviđa nabavka mobilijara i kompletne rasvjete na Starom gradu.
A sredstva od Vlade Kantona ići će u četvrtu fazu izgradnje kampa Zeleni otoci, što je bosanskokrupska atrakcija broj jedan.
Zeleni otoci oduvijek su bili omiljena ljetna destinacija Krupljana, ali značajno su odskočili nakon perioda kovida, kada je kroz program EU4Busines Recovery udaren temelj kroz izgradnju sanitarnog kompleksa, čime su stvoreni uslovi za višednevni boravak turista koji mogu uživati u jedinstvenom doživljaju na Uni po propisnim standardima.
Također, uz pomoć Centra za promociju lokalnog razvoja Plod Bihać izvršeno je unapređenje Bosanske Krupe kao turističke destinacije, uspostava modela održivog upravljanja, jačanje kapaciteta operatora i monitoring kvaliteta.
U općini Ključ, gdje će sredstvima Vlade biti asfaltiran parking gradske plaže Alina luka, za razvoj jedne od najvećih riječnih plaža u BiH zaslužan je lokalni Kajak kanu klub Ključ, koji decenijama izgrađuje i usavršava ovu plažu kao turističku destinaciju uz značajnu podršku donatora, pogotovo krajiške dijaspore koja je u posljeratnom periodu pratila svaku aktivnost na uređenju plaže, a koju su vodili volonteri kluba.
A kada je u pitanju najmlađa općina Bužim, koja je teritorijalno i geografski možda i najmanja, njena skromna turistička ponuda nema konkurenciju zato što je potpuno drugačija od svih.
Bužim, koji je protekle sedmice obilježio godišnjicu pogibije generala Izeta Nanića i manifestaciju Slobodarski dani viteškog grada, ima veliki broj specifičnih dolazaka iz cijele BiH jer je od izuzetnog značaja za patriote.
Imaju jake soft ball i paint ball klubove, militantnu kulturu i istoriju, u što se uključuje i priča o banu Jelačiću koji je iz njihovog kraja.
Kako nam je kazao opštinski referent za turizam Ilfad Eminić, u Zemaljskom muzeju u Zagrebu čuvaju se fragmenti ploče koji dokazuju njegovo bužimsko porijeklo, a za što i cijela Hrvatska zna.
Njihov projekt ekološkog parka tek je mali početak za ogromnu količinu posla na planu turizma koji moraju početi razvijati.
- Projekat ekološkog parka Borik trebaće mnogo više sredstava da bi ga dovršili zajedno sa restoranom i vidikovcem. Ovom tranšom Vlade USK-a uredićemo staze i prostor za odmor. To je mjesto popularno kao odmaralište lokalnog stanovništva. Što se tiče turističke ponude, mi gostima preporučujemo naš srednjovjekovni Stari grad Bužim te, naravno, izvorište Svetinja, kazao nam je Ilfad Eminić, koordinator projekta.
Izvorište ili vodopad Svetinja zove se tako po jednoj legendi o slijepoj djevojci koja je, umivši se vodom iz Svetinje, čudotvorno progledala.
Pod slapom Svetinje
- Naučnici iz cijelog svijeta dokazuju da voda ima svojstva koja su do kraja neotkrivena, nisam neki veliki vjernik, ali znam da i Allah u Kur’anu kaže “Mi od vode sve živo izvodimo”. Ono što je pomalo nevjerovatno, svake godine na Đurđevdan (6. maj) tačno u 12 sati, i samo tad, voda poteče iz Svetinje. Posjetitelji koji traže tu duhovnu komponentu tada napune Bužim, kupaju se pod slapom, piju vodu i sipaju je sa izvora te je nose i onima koji zbog bolesti ne mogu putovati. Naš sljedeći projekat kojeg ćemo aplicirati Vladi USK-a definitivno će biti izvor Svetinja, kazao nam je Eminić.
I treća stvar karakteristična za Bužim jeste da imaju najjači malonogometni turnir na Balkanu, počevši od broja utakmica pa do kvaliteta prijavljenih ekipa.
Pored bogom danih prirodnih ljepota i raznih drugih čudesa sa kojima Krajina obiluje, nije ni čudo što Vlada USK-a potencira razvoj turizma, a to je ujedno i najprihvatljiviji način da svoje blago podijele sa ostatkom svijeta.