(FOTO) Novi oblik "zločina": RS želi pokrenuti arbitražni postupak protiv BiH









Pred članove Narodne skupštine RS-a danas je stigo novi prijedlog o kojem bi se trebali izjašnjavati, a koji do sada nije viđen u nekoj od institucija u BiH, bilo na državnom ili entitetskom nivou. Naime, u toku sjednice NSRS na kojoj se govori o tekstu novog entitetskog ustava, zastupnicima su podijeljeni materijali sa prijedlogom zahtjeva za pokretanje arbitražnog postupka između RS-a i BiH.
Ne treba sumnjati da je ovo još jedan oblik pokušaja spašavanja Milorada Dodika od krivične odgovornosti. Međutim, ovim prijedlogom se nedvosmisleno RS tretira kao samostalna država u odnosu na BiH.
Naime, prema ovom prijedlogu, zahtkev bi bio podnijet Stalnom arbitražnom sudu u Hagu, koji odlučuje isključivo u sporovima između nezavinsih država. Doduše navedeno je da to može biti i neko drugo arbitražno tijelo koje predlože zainteresovane strane, ali samo ako se sa tim složi i RS.
Kao razlog za pokretanje ovakvog zahtjeva navodi se navodno kršenje Aneksa 4. (Ustav BiH) i Aneksa 10. Dejtonskog sporazuma. Podsjećamo, Aneks 10. se odnosi na djelovanje visokog predstavnika u BiH, kao vrhovnog tumača mirovnog sporazuma.
- Zbog: materijalne povrede Aneksa 4 i Aneksa 10 Dejtonskog mirovnog sporazuma od strane Bosne i Hercegovine i nedozvoljenih represalija protiv predstavnika Republike Srpske usljed kojih je došlo do: kršenja navedenih aneksa i jednostrane revizije osnovnog predmeta regulisanja Dejtonskog mirovnog sporazuma ugovrene podjele vlasti između zaraćenih strana;
Ugrožavanja mirovnog procesa i mira u Bosni i Hercegovini a time i neposredne opasnosti po bezbjednost, živote, životnu sredinu i imovinu građana Republike Srpske i Bosne i Hercegovine;
Kršenja važećeg i neosporenog Ustava Republike Srpske koji u članu 73 garantuje imunitet poslanicima Narodne skupštine Republike Srpske koji je usklađen sa Aneksom 4 Dejtonskog mirovnog sporazuma odnosno Ustavom Bosne i Hercegovine kao i Zakona o imunitetu Republike Srpske („Službeni glasnik Republike Srpske", broj: 39/24), ometanja i onemogućavanja zakonodavnog procesa u Narodnoj skupštini Republike Srpske, ustanovi u okviru pravnog poretka Bosne i Hercegovine čije su nadležnosti usklađene sa Dejtonskim mirovnim sporazumom, navodi se u prijedlogu ovog zahtjeva.
U tekstu se dalje navodi kako će zahtjev biti proslijeđen institucijama BiH, RS-a i FBiH, kao potpisnicama Dejtonskog sporazuma, ali i državama svjedocima Francuskoj, Njemačkoj, Rusiji, Veklikoj Britaniji, SAD-u, kao i EU.