(FOTO) Kreće obnova čuvenog dvorca na Ostrošcu: Nacionalni spomenik BiH dobija novo ruho

Stari grad će dobiti suvenirnicu i ugostiteljski objekat





Protekle sedmice u kabinetu gradonačelnika Cazina Nermina Ogreševića potpisan je ugovor o rekonstrukciji dvorca Lothara von Berksa, koji se nalazi u sastavu nacionalnog spomenika Stari grad Ostrožac. Vrijednost ugovorenih radova iznosi nešto više od četiri miliona maraka, a cilj projekta je dovesti ovaj objekat u funkcionalno stanje.
Bogatija ponuda
Stari grad Ostrožac proglašen je nacionalnim spomenikom Bosne i Hercegovine 2013. godine i čine ga srednjovjekovna utvrda, utvrda iz osmanskog perioda, dvorac Lothara von Berksa i zbirka skulptura. Ogrešević je istakao važnost ovog projekta za grad i širu regiju. Ostrožac je jedna od glavnih turističkih atrakcija Cazina, ali i cijelog Unsko-sanskog kantona.
- Prva faza obnove dvorca je svakako velika i značajna investicija, ali smo morali krenuti u njenu realizaciju, s obzirom na to da će time dvorac dobiti upotrebnu vrijednost, biti valjano iskorišten i tako uveliko podići turističku ponudu Cazina i šire regije, kazao je Ogrešević.
Ugovor je potpisan s preduzećem Dola d. o. o, a rok za završetak radova su 24 mjeseca od dana uvođenja. Rekonstrukcija uključuje temeljitu obnovu i uređenje dvorca kako bi se osigurali očuvanje i funkcionalnost za buduće generacije. Sve aktivnosti vodi i organizira Grad Cazin.
Centar za kulturu i turizam Cazina, koji upravlja ovim nacionalnim spomenikom, zadužen je za druge i manje projekte na Ostrošcu, a svi oni zajedno imaju isti cilj - da se ova atraktivna lokacija iskoristi na najbolji mogući način.
- Glavni projekt koji se tiče dvorca Lothara von Berksa u potpunosti vodi Gradska uprava, a što se tiče nas, imali smo nekoliko projekata koje smo aplicirali prema različitim fondovima i budžetskim sredstvima. Pri kraju je nabavka i instalacija ekološko-sanitarnog čvora i javnog toaleta, u toku je ugradnja dva kontejnera, gdje je namjena jednog da bude ugostiteljski objekat, a drugog - suvenirnica i mjesto za prodaju ulaznica. Potpisali smo i ugovor sa odabranom firmom za izradu projektno-tehničke dokumentacije za ostale dijelove starog grada, a obezbijedili smo i sredstva za arheološka istraživanja srednjovjekovnog dijela Starog grada Ostrožac, ispričao nam je Ermin Beganović, direktor Centra.
U Centru, dodaje Beganović, očekuju da poziv za arheologe bude raspisan u februaru.
- A to nam je vrlo važno, jer su u pitanju prva arheološka istraživanja koja se u suštini i vrše na ovoj lokaciji, napominje direktor.
Stari grad Ostrožac, smješten na stijeni koja dominira kanjonom Une, na oko 379 metara nadmorske visine, predstavlja jedan od simbola Bosanske krajine i svakako je jedan od najpoznatijih starih gradova u Bosni i Hercegovini.
Bogata historija
Najstariji pisani trag o Ostrošcu datira iz 1321. godine, kada su knezovi blagajski Babonići kupili grad od Zagrebačkog kaptola. Nakon Babonića, grad je ušao pod vlast Hrvatinića, a kasnije je ugarski kralj Sigismund 1395. godine dao Ostrožac banu Vuku Vukčiću Hrvatiniću. Potom je Ostrožac prolazio kroz različite vlasničke promjene između Babonića i drugih vlasteoskih rodbina. Osmanska vlast definitivno je uspostavljena 1578. godine pod Ferhad-begom Sokolovićem, nakon čega je Ostrožac postao dio Ostrožačke kapetanije. Najpoznatija kapetanska porodica je Beširević, koja je vladala Ostrošcem više od 200 godina. Osman-aga Beširević proširio je utvrdu i izgradio kapetansku rezidenciju, poznatu kao begov konak, na mjestu današnjeg dvorca. Početkom 20. stoljeća, za vrijeme austrougarske uprave u BiH, lokaciju su kupili Lothar i njegova supruga Isabella von Berks, te su sagradili dvorac koji je danas predmet rekonstrukcije. Inače, Von Berks je, prije nego je postavljen za namjesnika u Bihaću, služio carsku državu kao gradonačelnik Brčkog i šef policije u Sarajevu.