(FOTO i VIDEO) Protest ispred zgrade Vlade FBiH: Logoraši traže zaštitu žrtava ratne torture

/ Senad Gubelić/
/ Senad Gubelić
Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Saveza logoraša Bosne i Hercegovine najavio je proteste u 5 do 12 ispred zgrade Vlade FBiH. Razlog je što do danas nije donesen zakon kojim bi logoraši bili priznati kao kategorija.

Organizatori su pozvali resorne ministre i premijera Nermina Nikšića da se obrate s konkretnim prijedlozima rješenja.

U saopćenju Saveza se navodi da su "na ove prve proteste i 28 godina poslije, prisiljeni da bismo ukazali na nepravdu koja nikada nije ispravljena prema ovoj istinski marginalnoj kategoriji bh. društva, koja niti do današnjeg dana nije dobila davno zasluženi status, niti ikakva konkretna prava i priznanje žrtve".

image

/ Senad Gubelić

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja
image

/ Senad Gubelić

Predstavnici Saveza logoraša već su stigli pred zgradu Vlade.

 

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

image

/ Senad Gubelić

- Mi smo na zadnjoj skupštini dobili izvještaj od naše službe da se sa Vladom pokušalo razgovarati u tri, četiri navrata i dobili smo od svake vlade obećanje da će to ići uproceduru sa nekakvim rokom od 6 mjeseci da će to doći do parlamenta, kazao nam je jedan od učesnika protesta.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

 

Inače, federalni ministar pravde, Vedran Škobić, u odgovoru Detektoru istakao je da Interresorna radna grupa nije postigla konsenzus o prijedlogu zakona. Ova radna grupa, formirana u novembru prošle godine na premijerovo obećanje, uključuje predstavnike ministarstava pravde, rada i socijalne politike, te za pitanja boraca.

Ministarstvo pravde je navelo da je radna grupa poduzela napore za analizu pravne problematike statusnih prava logoraša, no rezultati nisu doveli do dogovora o sadržaju prednacrta zakona. Iako su neka prava logorašima već priznata, kao što su prava logoraša-branioca i logoraša-civilima, Savez logoraša smatra da je ključni problem zakonsko neprepoznavanje logoraša kao posebne kategorije.

U Bosni i Hercegovini ne postoji državni zakon o žrtvama torture, dok je Republika Srpska 2018. godine usvojila entitetski zakon čija se implementacija suočila s nezadovoljstvom bivših logoraša. Također, nedostatak zakonodavstva na državnom nivou onemogućava zvaničnu procjenu broja logora koji su postojali tokom rata, kao i broja žrtava torture. Prema procjenama Saveza logoraša, u BiH je bilo oko 657 logora i 200.000 zatočenika.