(FOTO i VIDEO) Na kraju su svi "gutali knedle": Jedna stvar je dotakla sve prisutne

Konferencija o radu s djecom sa poteškoćama u razvoju





Omladinsko udruženje "Dobro djelo" je organizovalo prvu konferenciju "Izazovi i rješenja u radu udruženja djece s poteškoćama u razvoju u BiH", koja je okupila predstavnike udruženja, institucija i stručnjake iz cijele Bosne i Hercegovine s ciljem razmjene iskustava, izazova i rješenja u radu s djecom s poteškoćama u razvoju.
- Povodom desetog rođendana Udruženja odlučili smo organizovati stručnu konferenciju kako bismo razmijenili iskustva, proširili vidike, pružili jedni drugima podršku, naučili nešto novo i bili spremni na sve izazove. Cilj je bio da sa jednog mjesta pošaljemo poruku svim roditeljima da nisu sami, da želimo svi zajedno napraviti iskorak u stvaranju ljepših, sigurnijih i povoljnijih uslova za život i obrazovanje djece s poteškoćama u razvoju. Na tom putu veliki posao rade udruženja i zato smo o tome progovorili glasno kako bismo našli načine prevazilaženja problema u našem radu, rekla nam je Ajla Gazić, predsjednica Omladinskog udruženja “Dobro djelo”.
Adnan Delić, ministar za socijalna pitanja FBiH je istakao značaj rada nevladinog sektora.
- Mi smo uvijek tu za vas i spremni smo, u skladu sa mogućnostima, podržati sve ideje i projekte koje imaju cilj poboljšanje uslova za djecu s poteškoćama u razvoju i njihove porodice, rekao je Delić koji je govorio i o brojnim, do sada poduzetim, koracima s istim ciljem među kojima je i priznavanje statusa roditelja njegovatelja na nivou cijele FBiH.
Tokom konferencije o statusu djece s poteškoćama u razvoju i njihovih porodica, ali i o uslovima liječenja, školovanja, edukacija, slobodnog vremena, radionica, igraonica govorili su roditelji, nastavnici predškolskog i osnovnog obrazovanja, defektolozi, psiholozi, ali i predstavnici vlasti.
Posebnu emociju je izazvala predstava "Kako razumjeti mene s autizmom" glumca i defektologa Jasmina Salkića iz Tuzle koja na dirljiv i edukativan način govori o autizmu, inkluziji i prihvatanju osoba s invaliditetom. Predstava je izazvala duboke emocije, prisutni su reagovali s mnogo empatije i suza, a tišina koja je vladala tokom izvedbe bila je dokaz koliko ih je priča dotakla. Jasminova snažna interpretacija i iskrena poruka o prihvatanju svakog pojedinca kao ravnopravnog člana društva ostavile su snažan utisak. Svi prisutni su se složili da bi ova predstava trebala postati dio obaveznog plana i programa u svim osnovnim i srednjim školama u BiH jer je snažnija od bilo kojeg predavanja, teža od bilo čije suze, snažnija od svega što se može pročitati ili čuti.
- U predstavi je rečeno i ono što mi šutimo, ono što samo tajno mislimo, ono što mora znati i čuti svaka osoba na ovoj planeti, rekla je majka djeteta s poteškoćama u razvoju.