(FOTO i VIDEO) Groznica bojkota trese BiH i region, građani su odlučili reći - dosta je!

U trgovinama po Sarajevu zatekli smo uglavnom manji broj starijih sugrađana/Oslobođenje




Prvi bojkot trgovina u Bosni i Hercegovini u petak bio je uspješan. Najčešće smo u prodavnicama zatekli po nekoliko osoba, uglavnom starijih ljudi. Trgovce koje smo sreli pitali smo da li ima razlike u prometu.
Odgovarali su da se osjeti razlika u odnosu na druge dane. Ono što smo vidjeli u trgovinama širom BiH je da su one bile ili prazne ili je prepolovljen broj kupaca. Građane smo pitali poštuju li bojkot na jedan dan.
- Naravno, ne planiram ništa kupovati ni sutra, rekla nam je u petak Sarajka koju smo zatekli ispred jednog tržnog centra.
Visok datum
- Ne planiram, ali idem kod šustera, to je valjda dozvoljeno. Ne planiramo ni ja ni djeca u kupovinu, rekla nam je jedna Sarajka.
- Svaki dan druga cijena, a penzije male. Podržavam sve ovo i ne treba biti samo danas, već svakodnevno, oštro će jedan naš penzioner.
U kantonalnom udruženju potrošača smatraju kako konačno građani shvataju da trebaju nešto učiniti. Pozdravljaju ove namjere, ali smatraju da trebaju biti trajnijeg karaktera.
- Oni koji bi trebali učiniti nešto za građane, očito to ne čine. Mislim da bojkot neće uroditi nekim velikim plodom što se tiče trgovaca i te finanansijske strane. Znamo da sigurno 70 posto građana i bez bojkota danas neće otići u trgovinu, jer je previsok datum i njihovi novčanici su prazni. Onih 30 posto cijene i ne interesuju, jer nemaju problema sa cijenama, kazao je predsjednik Udruženja potrošača BPK-Goražde Midhat Hodžić.
Ipak, naglašava kako je davno bilo vrijeme da se i svijest potrošača u BiH podigne na veći nivo.
- Svi smo mi potrošači i svi trpimo, a imamo primjere u susjednim zemljama da građani sve mogu, samo trebamo biti složni i principijelni, jer ovako ne može više, poručio je Hodžić.
Iako se trgovački lanci u BiH ne oglašavaju, očigledno je da se ispipava puls naroda. Bojkot trgovina podržavaju gotovo svi – građani, udruženja potrošača, sindikati, pojedini političari, a akciju je podržala i Institucija ombudsmana za zaštitu potrošača. Poručuju da potrošači moraju biti svjesni da je njihov novac važan i prioritet svim trgovcima, te da trgovci trebaju opravdati povjerenje potrošača drugačijim odnosom prema njima i profitabilnosti. Iz Udruženja potrošača kažu kako je odgovornost u rukama domaće vlasti, koja ima mehanizme da zaustavi rast cijena.
- Smatram da je bojkot nepotreban, ne podržavam ga, ali kao građanin dopuštam svaku građansku inicijativu za dobrobit društva. Ali, moj posao je da kreiram politike, rekao je Denis Šulić, ministar trgovine i turizma RS-a.
S druge strane, federalni ministar trgovine je podržao građane i njihovo pravo na bojkot. Prema njegovim riječima, slobodno tržište podrazumijeva odgovornost svih sudionika, pa trgovci i proizvođači imaju obavezu poštovati kupce, osigurati pravedne cijene i ne zloupotrebljavati uslove na tržištu.“To je sistem u kojem svi - proizvođači, trgovci i potrošači - imaju slobodu izbora. Potrošači odlučuju šta će kupovati i gdje će trošiti novac, a proizvođači i trgovci odgovaraju na te zahtjeve, prilagođavajući ponude kako bi opstali na tržištu. Upravo ta ravnoteža - između ponude i potražnje - omogućava ekonomski rast, konkurenciju i, na kraju, boljitak za sve”, naveo je ministar Amir Hasičević.
Što se tiče samog bojkota trgovina, lider HDZ-a BiH Dragan Čović smatra kako takav oblik pritiska može imati učinka te poziva domaće političare da izbjegavaju blokade i da aktivnim radom institucija pomognu građanima.
“Naravno da se izgubila mjera. Apsolutno podržavam (bojkot trgovina) ako nemamo drugih mehanizama. Puno je ljudi koji vrlo teško žive i to će morati razumjeti i trgovci i svi poslodavci koji se nalaze na tržištu”, rekao je Čović.
Monopol, divljanje cijena, ekstraprofit, godinama se govori o tome. Građani se bude iz dugogodišnjeg zimskog sna.
Moguće produženje akcije zaključanih cijena bit će tema sastanka u ponedjeljak, kojem će prisustvovati federalni ministri i predstavnici trgovina i prehrambenih proizvođača.
Tačnije, sastat će se premijer FBiH Nermin Nikšić, federalni ministar trgovine Amir Hasičević te federalni ministar poljoprivrede Kemal Hrnjić sa šest predstavnika Udruženja poslodavaca iz sektora trgovine i predstavnici prehrambenih proizvođača. Da li će sastanak izroditi rješenja slična onim u Hrvatskoj, koja je listu produžila, još nije poznato.
Prema riječima ekonomskih analitičara, bojkot može uticati na snižavanje cijena. Da bi imao dugoročne učinke, trebao bi trajati duže od jednog dana. Iz Federalne uprave za inspekcijske poslove poručuju da provode pojačane kontrole, a sljedeće sedmice biće objavljen statistički pregled provedenih aktivnosti. Ipak, slična obećanja građani su slušali i tokom razdoblja najveće inflacije.
Uporedo s razdobljem prije četiri godine, četveročlana porodica danas treba čak 1.200 KM više za pokrivanje osnovnih troškova, dok cijene nastavljaju rasti. Tokom bojkota građani će trgovcima poslati jasnu poruku upozorenja.
Nova lista
A sve je, zapravo, krenulo iz Hrvatske, iz koje se bojkot proširio na ostale zemlje Balkana. Na poziv platforme Halo, inspektore od četvrtka pa do sljedeće srijede u čitavoj Hrvatskoj traje sedmodnevni bojkot kupovine u međunarodnim trgovačkim lancima Lidlu, Eurospinu i DM-u, kao i bojkot tri proizvoda na svim prodajnim mjestima u zemlji i to Coca-Cole i svih gazirnih pića, flaširane vode i deterdženata za pranje suđa. Inflacija u Hrvatskoj je najviša u eurozoni.
Ispred Eurospina, Lidla i DM-a parkirališta su uglavnom bila pusta. Zašto baš oni?
- Zato što su to trgovački lanci koji u svom poslovanju postupaju nefer, znači, cijene koje imaju u zemljama odakle potječu proizvodi koji dolaze na hrvatsko tržište su u prosjeku u istom tom trgovačkom lancu 190 do 200 posto skuplji, a mi smo jedinstveno europsko tržište, komentira savjetnik ove platforme Josip Kelemen.Vlada Hrvatske je u petak donijela Odluku o izravnim mjerama kontrole cijena određenih proizvoda i kategorija proizvoda u trgovini na malo, kojom utvrđuje listu 70 proizvoda s ograničenim cijenama. Odluka na snagu stupa u naredni petak, 7. veljače. Na prijašnjoj listi, koja je utvrđena u rujnu 2023. godine, bilo je 30 proizvoda, a sada ih je 70.
Za 30 proizvoda koji su već bili na listi, cijene ostaju nepromijenjene, uz određene korekcije za hrenovke, jabuke i toalet-papir. Najviše cijene za skupinu 30 proizvoda vrijede za sve proizvode, neovisno o proizvođaču. Premijer Andrej Plenković rekao je da Vladina odluka smjera na zaštitu najranjivijih društvenih skupina.
“Smatramo da je odluka dobra, da su proizvodi pogođeni i da se pomaže najugroženijima”, rekao je premijer i dodao da Vlada želi stabilnost cijena, uz poticaj tržišnoj utakmici koja može rezultirati i smanjenjem cijena.
Ministar gospodarstva Ante Šušnjar rekao je da je odluka o ograničavanju cijena nastavak odgovornog pristupa u zaštiti standarda građana.
“Želimo omogućiti građanima povoljniji pristup osnovnim potrepštinama i osigurati priuštivost osnovnih proizvoda”, rekao je Šušnjar, koji očekuje povećanje konkurencije i poticanje smanjenja cijena i kod drugih proizvoda, izvan popisa.
“Ovo nije samo brojka na papiru, nego će imati stvarni učinak na život građana”, ustvrdio je i dodao da nije riječ samo o socijalno-ekonomskoj mjeri nego i poruci solidarnosti.
“Država treba biti jamac sigurnosti za građane, a osnovne potrebe moraju biti dostupne, neovisno o tržišnim oscilacijama”, zaključio je Šušnjar.
I građani Srbije odazvali su se pozivu da bojkotuju kupovinu u trgovačkim lancima zbog izuzetno visokih cijena, javlja Anadolija. Poziv im je uputilo Udruženje za zaštitu potrošača Efektiva. Naveli su kako višegodišnja poređenja pokazuju da građani Srbije hranu i kućnu hemiju plaćaju značajno više od potrošača u Evropi.
Nepoštene prakse
“U oktobru 2024, Komisija za zaštitu konkurencije je pokrenula postupak protiv četiri trgovinska lanca pod sumnjom da su dogovarala cene. Poređenje cena pokazuje da građani Srbije hranu i kućnu hemiju plaćaju značajno više od potrošača u Evropi, a proizvodi iz Srbije jeftiniji su u zemljama regiona nego kod nas”, objavila je Efektiva.
Dodaju da nema rezultata pokrenutog postupka, a lanci su nastavili sa politikom visokih cijena.
Podršku bojkotu u Sjevernoj Makedoniji dala su penzionerska udruženja, koja su pozvala penzionere da u petak ne kupuju ništa kako bi poslali signal trgovcima da su cijene previsoke i da se moraju sniziti. I brojni građani u Sjevernoj Makedoniji putem društvenih mreža dijelili su pozive da se zbog visokih cijena ne kupuje u supermarketima.
“Potrebno je djelovati na svijest kupaca da, s jedne strane, prijavljuju nepoštene trgovačke prakse, a da ih s druge strane na neki način blokiraju ili ne kupuju od takvih trgovačkih lanaca koji imaju nepoštenu trgovinsku praksu. To mora uroditi plodom”, istakli su iz Instituta za ekonomska istraživanja i politike.
Bojkot je podržala i Organizacija potrošača Sjeverne Makedonije.
Kod naših trećih komšija je Alternativa Crne Gore pozvala građane na bojkot svih supermarketa i prodavnica, bez izuzetka. Iz ovog udruženja su poručili da bojkot nema veze sa politikom, jer visoke cijene jednako pogađaju sve građane.
U nastavku možete pogledati kompletno izdanje večerašnjeg Dnevnika O Kanala: