(FOTO) CIS UNSA predstavio inicijativu: Sigurnost počinje s ravnopravnošću

Inicijativa će trajati 36 mjeseci/Edin Barimac




Centar za interdisciplinarne studije Univerziteta u Sarajevu (CIS UNSA) predstavio je danas inicijativu "Žene i sigurnost? Prirodno, skroz!" koju finansira Evropska unija. U okviru Inicijative, predavanje i razgovor sa učesnicima održao je ambasador Ujedinjenog Kraljevstva Velike Britanije i Sjeverne Irske u BiH Julian Reilly. Događaj je dio serije od šest razgovora s ambasadorima, studentima i medijima posvećenih UN Rezoluciji 1325 "Žene, mir i sigurnost" te demokratskom nadzoru nad sektorom sigurnosti. Aktivnosti su osmišljene kako bi ambasadori podijelili iskustva zemalja koje predstavljaju, omogućavajući tako razmjenu iskustava i poređenje sa situacijom u BiH. Generalni sekretar Centra za sigurnosne studije Benjamin Plevljak kazao je da će inicijativa "Žene i sigurnost? Prirodno, skroz!" trajati 36 mjeseci s ciljem implementacije UN rezolucije 1325 u Bosni i Hercegovini.
- Kao što je poznato, UN rezolucija 1325 je jedna od najznačajnijih rezolucija koja po prvi put naglašava važnost žena u procesima pregovaranja i donošenja mira. U suštini, dakle, ta rezolucija ukazuje da konflikt različito utiče na osobe različitog spola i da bi se došlo do održivog mira i sigurnosti, neophodno je da u procesima odlučivanja učestvuju i žene, kazao je Plevljak
Kristina Jozić, predsjednica Udruženja Mreža policijskih službenica napominje da je cilj događaja ukazati na potrebu snažnije implementacije Rezolucije 1325. Žene, mir i sigurnost.
- To je jako važna rezolucija koja naglašava potrebu većeg učešća žena u procesima izgradnje mira i održavanja sigurnog okruženja. Imam običaj reći da ova rezolucija onako nimalo stidno kaže da je nemoguće održati mir i sigurnost bez ravnopravnog učešća žena u svim fazama ovih procesa, zaključila je Jozić.
Kao predstavnica nevladne organizacije i policijska službenica, Jozić je naglasila kako su žene nažalost drastično podzastupljene u policijskim agencijama na svim nivoima u BiH, gdje se taj broj kreće oko 9 posto.
- Međutim, što idemo prema višim rukovodnim pozicijama, broj žena policijskih službenica je nažalost sve manji. Poznata je činjenica da mi, iako imamo 16 policijskih agencija u BiH, još uvijek nemamo ni jednu direktoricicu policije, komesarku ili njihove zamjenice. Upravo zato smo ovdje i evo Udruženje mreža policijskih službenica je partner u provođenju ovog projekta. Nama je dakle cilj da podignemo svijest o ovoj rezoluciji i da nastojimo u narednom periodu raditi na njenoj snažnoj implementaciji kako bismo povećali broj žena u policiji uopće, a posebno na višim rukovodnim pozicijama, kazala je.
Dodala je i da je cilj razbijanje štetnih rodnih stereotipa i predrasuda koji su još uvijek prisutni u našem društvu, a to je da se "još uvijek policija vrlo često posmatra kao takozvano muško zanimanje, žene kao slabiji spol".
- Međutim, mi smo davno, čini mi se, prevazišle te stereotipe da su za ovo zanimanje, tako da kažem, presudni mišići i fizička snaga. Dakle, rijetke su pozicije u policiji gdje je to presudan faktor, kazala je Jozić.
Armin Kržalić, voditelj master studija Međunarodna i regionalna sigurnost u okviru Centra za interdisciplinarne studije #CIS, kazao je da organizatori događaja žele kroz otvorenu diskusiju sa studentima pojačati i povećati njihov interes za razumijevanje značaja rodne ravnopravnosti u procesima odlučivanja, procesima prevencije sukoba i kontekstu jačanja trajnog mira u području Bosne i Hercegovine ali i Zapadnog Balkana.
- Ovaj međunarodni dokument nije samo alat za konkretne promjene u našem društvu i mislim da se on može upravo sa segmenta uključivanja mladih u ovakve dijaloge dati ili raditi na jednoj boljoj budućnosti, odnosno stvarati, kreirati jedne nove generacije koje neće samo naslijediti postojeće politike, već će nastojati da oblikuju nove politike u pravcu inkluzivnosti, pravde i ravnopravnosti, što nam danas najviše nedostaje u segmentu javnih politika, kazao je Kržalić.
Direktor CIS-a Rifat Škrijelj naglasio je da je ovo prilika za bh. studente da razgovaraju direktno sa zvaničnicima međunarodne zajednice.
- Posebno je važno za studente koji studiraju na međunarodnom studijskom programu ERMA koju finansira Evropska komisija, odnosno Evropska unija i naš partnerski univerzitet Bologna, odnosno italijanska agencija za razvoj. Jako mi je važno da naši studenti imaju proaktivnu ulogu na ovim predavanjima, kazao je Škrijelj.
Inicijativu "Žene i sigurnost? Prirodno, skroz!" finansira Evropska unija, a provode Centar za sigurnosne studije iz Sarajeva, Udruženje Mreža policijskih službenica (Sarajevo, BiH) te Centar za evropske sigurnosne studije (Groningen, Nizozemska). Ova opsežna inicijativa ima za cilj unaprijediti sigurnost kroz bolje razumijevanje i primjenu Rezolucije Vijeća sigurnosti UN 1325 te osigurati veći rodno osjetljiv nadzor nad sektorom sigurnosti u BiH. Učesnici su se tokom razgovora dotaknuli i drugih tema koje su od značaja za BiH i bilateralnu saradnju sa državama iz kojih ambasadori dolaze. Sa ambasadorom Reillyjem diskusija je vođena o položaju žena u institucijama vlasti i sektoru sigurnosti u Ujedinjenom Kraljevstvu, ključnim postignućima i izazovima u implementaciji UNSCR 1325, kao i odnosima između BiH i Ujedinjenog Kraljestva, s posebnim osvrtom na podršku sektoru sigurnosti i odbrane BiH.
Dnevnik O kanala u cijelosti pogledajte u nastavku: