Hoće li femicid konačno dobiti posebnu kategoriju u okviru krivičnog zakona?

Protest za Almu Kadić/Damir Deljo

Ilustracija/ Damir Deljo

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Grupa poslanika Federalnog parlamenta najavila je da će na redovnoj sjednici Predstavničkog doma, zakazanoj za 28. januar, predložiti amandman tokom razmatranja izmjena i dopuna Krivičnog zakona Federacije BiH. Cilj amandmana je uvođenje novog krivičnog djela – „teško ubistvo žene“, poznatijeg kao femicid.

Za razliku od Vladinog prijedloga zakonskog rješenja, poslanici iz svih klubova, osim HDZ-a 1990, zahtijevaju da se ovo novo krivično djelo posebno definiše u zakonodavstvu Federacije BiH, prenose Vijesti.ba.

– Sretna sam što će, nakon mnogo vremena i ozbiljnog rada s nevladinim organizacijama, doći momenat kada će u Parlamentu pasti maske i jasno se pokazati ko podržava uvođenje ovog krivičnog djela u legislativu. Nasilje nad ženama i djevojčicama je ozbiljan društveni problem, a ovo je način da dobijemo potpuni pravni okvir uz novi zakon o zaštiti od nasilja u porodici i nasilja prema ženama u Federaciji BiH – izjavila je Alma Kratina, predsjednica Komisije za jednakopravnost spolova.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Kratina je naglasila da bi se uvođenjem rodno zasnovanog ubistva ispunile obaveze iz Istanbulske konvencije, koja prepoznaje nasilje usmjereno prema ženama zbog njihovog spola.

Za počinitelje ovog krivičnog djela predlaže se zatvorska kazna od najmanje deset godina ili dugotrajni zatvor.

Predsjednik Zakonodavno-pravne komisije, Belmin Zukan, pojasnio je da je cilj predloženih izmjena i dopuna Krivičnog zakona Federacije BiH implementacija odredbi Istanbulske konvencije.

– Ovo je značajan korak ka zaštiti žrtava nasilja. Poslanici koji predlažu amandman žele dodatno unaprijediti zakonske izmjene i dopune. Očekujemo podršku u oba doma Federalnog parlamenta kako bismo poslali jasnu poruku potencijalnim nasilnicima da će biti strogo kažnjeni – rekao je Zukan.

Radnom sastanku prisustvovale su i članice organizacije „Glas žene“ iz Bihaća, koje su prikupile 7.000 potpisa podrške građana za uvođenje ovog amandmana.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

– Zalažemo se za dosljednu primjenu krivičnog djela femicida u sudskoj praksi, uz dodatne definicije ključnih pojmova i rodno osjetljiv pristup. Važeći Krivični zakon ima rodno neutralan pristup, što ne osigurava specifičnu zaštitu ženskih prava, kako nalaže Istanbulska konvencija. Predlažemo dodavanje člana 166.a, koji će posebno definirati „teško ubistvo žene“ – poručila je Enisa Raković, direktorica organizacije „Glas žene“ Bihać.

Ova inicijativa označava važan iskorak ka rodnoj ravnopravnosti i zaštiti prava žena u Federaciji BiH.