Federalni zastupnici ni danas nisu ništa uradili: Sjednica završena prije nego je počela

Zastupnici nisu stigli ni "zagrijati" klupe, a već su završili/Ilustracija/Damir Deljo
Redovna sjednica Zastupničkog doma Parlamenta FBiH, koja je trebalo da se održi danas, završena je i prije nego što je počela. Naime, nije usvojen predloženi dnevni red.
Za teme o kojima se trebalo raspravljati, od 85 prisutnih zastupnika, za je bilo 48, 35 ih je bilo protiv, a dvoje zastupnika je bilo suzdržano. Prema Poslovniku, da bi sjednica uopće bila održana, potrebno je da dnevni red prihvati više od polovine od ukupnog broja zastupnika. S obzirom da Zastupnički dom broji 98 članova, znači da su za usvajanje dnevnog reda bila potrebna još samo dva glasa. Nije pomoglo čak ni poimenično izjašnjavanje zastupnika, rezultat glasanja je ostao isti.
Ovo pokazuje da vladajuća koalicija u FBiH u Zastupničkom domu ima tako tijesnu većinu da ne mogu biti sigurni da će sjednica uopće biti održana, a kamoli da garantuju usvajanje nekog zakona. Optuživanje opozicije da opstruira rad Doma je, najblaže kazano, smiješno, jee vladajuća većina bi, barem je tako u većini parlamentarnih demokratija, trebala da ima kapacitet za usvajanje bilo kakvog zakona i odluke, bez obzira na glasove opozcije. Uostalom, zato se i zovu većina.
Oni koji pamte nešto duže sjetiće se da je slična situacija vladala i u periodu od 2000. do 2002. godine, u vrijeme Alijanse za promjene, kada je vladajuću koaliciju činilo čak 10 stranaka. Nerijetko se dešavalo da se prije glasanja zatraži pauza kako bi se u salu stigli vratiti oni poslanici koji su otišli do toaleta, izašli da zapale cigaretu, da obave telefonski razgovor ili nešto slično. Da se nije tako radilo dobar broj odluka i zakona bi "padao" zbog nedovoljnog broja glasova "za".
Inače, jedna od tačaka današnje sjednice trebalo je biti i donošenje zakona kojim bi se omogućilo da se vlasništvo nad nekretninama, koje su u vlasništvu FBiH, prebace na osobe čija je imovina stradala u prirodnim nepogodama. Na ovaj način se pokušava, više od osam mjeseci nakon katastrofalnih poplava, osigurati krov nad glavom stanovnicima stradalih područja.