Federalni parlamentarci složni oko rada studenata, ali ih je "posvađala" neradna nedjelja

Predstavnički dom federalnog Parlamenta je na današnjoj sjednici razmatrao Prijedlog zakona o dopunama Zakona o radu, koji je utvrdila Vlada FBiH na prijedlog federalnog Ministarstva rada i socijalne politike i uputila u proceduru na usvajanje po skraćenom postupku.
Povremeni poslovi
Ovim zakonskim rješenjem omogućava se redovnim, vanrednim i studentima koji studiraju na daljinu rad na privremenim i povremenim poslovima u trajanju do 180 dana tokom kalendarske godine, s tim da su u tekst zakona ugrađeni svi mehanizmi zaštite na radu, što podrazumijeva da studenti ne smiju biti angažovani na poslovima povećanog rizika.
Kako je obrazloženo, student je dužan dostaviti odgovarajući dokaz, potvrdu ili uvjerenje o svom statusu, koju može izdati isključivo akreditovana visokoškolska ustanova kod koje studij pohađa redovno, vanredno, učenjem na daljinu ili kombinovanjem ova tri modela studiranja. Student koji zaključuje ugovor o privremenim i povremenim poslovima ne može biti mlađi od 18 niti stariji od 26 godina.
Zastupnici pozicije, ali i opozicije pozdravili su donošenje zakona kojim će, kako kažu, studentima biti omogućen legalan rad.
Federalni ministar rada i socijalne politike Adnan Delić kaže da je zakon, pored benefita za studente i njihove roditelje, dobro došao i za tržište rada, kao i za poslodavce koji vape za radnom snagom.
Najviše polemike vodilo se o Nacrtu zakona o unutrašnjoj trgovini. Pojedini poslanici iz stranaka većine pozdravili su donošenje ovog rješenja prema kojem će, kako kažu, radnici u sektoru trgovine konačno imati neradnu nedjelju, ali su neki iz opozicije isticali da je sporan član 17, prema kojem je riječ o zabrani rada samo nekih prodajnih objekata, a ne o neradnoj nedjelji.
- Član 17 će izazvati najviše kontroverzi, a tiče se radnog vremena. Zabrana rada nedjeljom ograničava slobodu izbora kako poslodavaca tako i radnika. Neki ljudi preferiraju rad nedjeljom. Recimo, u turističkim područjima rad nedjeljom može biti ključan za pružanje određenih usluga, rekla je zastupnica NiP-a Amra Junuzović-Kaljić, dok Čavalić rješenje vidi u zaključivanju kolektivnih ugovora sa velikim trgovcima i zabrani rada nedjeljom.
Sastav komisije
Prije zasjedanja Predstavničkog doma održana je sjednica Komisije za izbor i imenovanje. Kako je kazao poslanik DF-a Mahir Mešalić, na prijedlog HDZ-a i stranaka trojke smijenjene su članice Komisije iz opozicije, Dajana Čolić iz DF-a i Edina Gabela iz SBiH. Umjesto njih u Komisiju ulaze Elzina Pirić iz PDA i Petar Galić iz HNP-a. Za Oslobođenje je potvrđeno da će u Komisiji Damira Mašića iz SDP-a zamijeniti njegov stranački kolega Senad Subašić. Prema Mešalićevim riječima, sve to je urađeno kako bi se ubrzala procedura imenovanja Marina Vukoje u Ustavni sud BiH. Promjenu sastava Komisije potrebno je da potvrdi Predstavnički dom, a dok se to ne dogodi, nije moguće govoriti o dostavljaju imena kandidata za sudiju Ustavnog suda BiH.