FBiH pred ključnim odlukama: Između uglja i zelene tranzicije u sjeni političke neizvjesnosti

Vlada FBIH, tematska sjednica, Sarajevo/
Tematska sjednica federalne Vlade održana je u Sarajevu
Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Vlada Federacije BiH jučer je održala tematsku sjednicu o energetskom sektoru u FBiH i na prijedlog federalnog Ministarstva energije, rudarstva i industrije usvojila Informaciju o stanju u ovom sektoru.

Količine uglja

Na sjednici je prezentirana situacija u preduzećima koja su u nadležnosti resornog ministarstva, a informacije su zasnovane na podacima dostavljenim od Elektroprivrede BiH, Elektroprivrede HZHB, BH Gasa, Operatora - Terminali Federacije, NTF-a Ploče, te Energoinvesta. Zaključkom Vlade, resorno ministarstvo i navedena preduzeća zaduženi su da u roku od petnaest dana sačine potpunu informaciju o stanju u energetskom sektoru, koja će se uputiti Parlamentu FBiH na razmatranje i usvajanje.

Elektroprivreda BiH zadužena je da poduzme aktivnosti kako bi se osigurale dovoljne količine uglja iz rudnika u FBiH, uključujući popunu depoa planiranim količinama.

- Što se tiče Elektroprivrede BiH i zavisnih društava - rudnika, informacija o njihovom poslovanju sadrži pregled proizvodnje i isporuke uglja za period 2009-2024, finansijski rezultat poslovanja i izazove u narednom periodu. Među ključnim izazovima istaknuto je provođenje energetske tranzicije, uz postepeno smanjenje količine i udjela proizvodnje električne energije iz uglja, a da se pritom ne ugrozi mogućnost snabdijevanja krajnjih kupaca. U prioritetu je i osiguranje finansijskih sredstava neophodnih za ključna ulaganja, te osiguranje nivoa proizvodnje uglja u zavisnim društvima kako bi se izbjegla potreba kupovine uglja od drugih rudnika (osim RMU Banovići), saopćeno je iz Vlade.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Istaknut je značaj očuvanja energetske stabilnosti, te poduzimanja aktivnosti preduzeća na razvoju ovog sektora

Sinan Husić, predsjednik Sindikata radnika rudnika uglja u FBiH, kaže za naš list da je evidentno da stabilnost u energetskom sektoru jedino može ponuditi povećanje proizvodnje uglja.

- U nekim rudnicima su napravljeni značajni iskoraci po tom pitanju. U zadnje vrijeme prednjači Rudnik uglja Kreka u Tuzli, koji je već na prosječnoj dnevnoj proizvodnji nešto više od 4.000 tona lignita. Moramo reći da smo zadovoljni kako smo prevazišli problematiku s kojom smo se suočavali u RMU Kakanj, RMU Breza i RMU “Abid Lolić”. Potpuno smo svjesni činjenice da od 1. januara ove godine imamo u primjeni novi kolektivni ugovor za oblast rudarstva, koji je proizveo podizanje materijalnih prava radnika u rudnicima na viši nivo. Moramo onda prihvatiti činjenicu i da proizvodne rezultate moramo podizati na viši nivo i obezbijediti stabilnu funkciju u energetskom sektoru, istakao je Husić.

Kad je riječ o BH Gasu, u planu je modernizacija i zaštita infrastrukture, sigurnost snabdijevanja, kao i novi pravci snabdijevanja i skladištenja prirodnog gasa. U planiranim razvojnim projektima navedeni su južna, sjeverna i zapadna interkonekcija, kao i podzemno skladište gasa u rudniku soli Tetima Tuzla.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Proizvodni kapaciteti

Iz preduzeća Operator - Terminali Federacije d. o. o. Sarajevo predlažu izgradnju novih skladišnih kapaciteta za naftu i naftne derivate u FBiH, čime se stvaraju preduslovi za stabilnost cijena energenta i sigurnost isporuke u slučaju poremećaja snabdijevanja i cijena na svjetskom tržištu energenta.

Kompanija Energoinvest kao primarni fokus rada ističe energetsku sigurnost, razvoj vlastitih proizvodnih kapaciteta, obnovljive izvore energije, infrastrukturne projekte, regulatorni okvir i geopolitičku dinamiku, te energetsku efikasnost i održivost.

Iz Elektroprivrede HZHB u informaciji navode strukturu proizvodnog portfelja, dok u planovima, između ostalog, ističu da je do 2030. planirano puštanje u pogon vjetroelektrane Poklečani.