Fakulteti koji su prodavali diplome (ne)će preživjeti? - Odavno trpe posljedice

diplome se kupovale za par hiljada maraka/
Mnoge privatne ustanove nakon afere izgubile su studente i došle na loš glas
Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

U ovom mjesecu napuniće se tačno dvije godine od otvaranja afere Klaster, u kojoj je nekolicina privatnih visokoškolskih ustanova u BiH došla na udar zakona zbog trgovine diplomama.

Prikriveni studenti

U ovom predmetu će tim Tužilaštva BiH dokazivati odgovornost optuženih pozivanjem oko 70 svjedoka, osam stručnih vještaka, te prilaganjem više od 3.000 materijalnih dokaza, a među kojima su i dosjei, te studentska i univerzitetska dokumentacija.

Kako tvrde, prema prikupljenim dokazima, izdato je najmanje 49 visokoškolskih diploma čije će se poništavanje tražiti u zakonom predviđenom postupku, a među svjedocima su i prikriveni istražitelji koji su svojim primjerom zadokumentovali kupovinu diploma.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Diplome i razna zvanja mogli su se steći susretima na kafi sa osumnjičenima, a koštali su nekoliko hiljada eura

U kojoj su fazi sa predmetom, do kasno u petak iz Tužilaštva BiH nisu nam dostavili nove informacije. Iako je pravni postupak jako spor, inkriminirane visokoškolske ustanove odavno trpe posljedice, tako da bi moglo doći do njihovog gašenja.

Prema neimenovanim izvorima portala capital.ba, radi se o Visokoj školi za primijenjene i pravne nauke Prometej, Nezavisnom univerzitetu (NUBL) i Univerzitetu za poslovni inženjering i menadžment PIM, čije je gašenje izvjesno, a zatim slijede i visokoškolske ustanove CKM i Victoria iz Mostara, koje su pod istragom.

Naši izvori govore da će neke od njih, ipak, pokušati preživjeti. Na primjer, na sajtu Visoke škole za ekonomiju i menadžment uklonili su da im je odbijena akreditacija i stavili da su u postupku dobijanja nove. Za PIM nije tačno, tvrde da je samo dislocirano odjeljenje, a Victoria u Mostaru je samo promijenila naziv te funkcioniše i dalje.

- Predugo je trajala istraga od otkrivanja afere kupoprodaje diploma u BiH kodnog naziva Klaster, od februara 2023. do jula 2024. godine, kada je optužnica objelodanjena. Za to vrijeme iz Tužilaštva BiH nisu željeli davati bilo kakve informacije, vadeći se na proceduru, ali smo zapravo sumnjali da su u pozadini bile i neke druge stvari. Jedna od njih je da i među istražiteljima ima onih čije bi diplome mogle biti upitne, da ima uticaja sa strane na istragu. Bilo to tačno ili ne, utvrdili smo da su neka imena, odnosno visokoškolske ustanove kao pravna lica izostavljeni iz optužnice, a pominjana su u početku istrage, kazao nam je Ljubinko Đurić, projekt-koordinator Centara civilnih inicijativa.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Piši, briši

Đurić dodaje da je, kada je u pitanju RS, entitetska Agencija za visoko obrazovanje zbog afere Klaster čak stopirala proces izdavanja akreditacije, a kada je na upit Tužilaštvu BiH dobila odgovor da nisu pod istragom određene ustanove, poništavala je ta rješenja.

- Na kraju su se neke od pominjanih škola u istrazi ipak našle u optužnici, čime su i studenti bili zbunjeni i ta situacija je još nejasna, ističe Đurić iz CCI-ja, koji pruža podršku neformalnoj grupi studenata Akreditovane visokoškolske ustanove - priznate diplome, a čije su aktivnosti vezane za ukazivanje na anomalije u visokom obrazovanju u BiH doprinijele otkrivanju afere Klaster.