Evropski parlament obilježio 30 godina od genocida u Srebrenici: "Moramo djelovati sada"

Evropski parlament/ Ilustracija/ Arhiv
Evropski parlament je uoči komemoracije u Potočarima obilježio 30. godišnjicu genocida u Srebrenici, zločina u kojem je jula 1995. ubijeno više od 8.000 bošnjačkih muškaraca i dječaka. Inicijativu za obilježavanje pokrenula je nizozemska europarlamentarka Tinneke Strik, izvjestiteljica Zelenih/EFA za Bosnu i Hercegovinu, uz podršku kolega iz političkih grupa EPP, S&D i Renew Europe.
Obilježavanje je održano tokom plenarne sjednice u Strasbourgu, a posebna gošća bila je Almasa Salihović, preživjela žrtva genocida, koja je svojim prisustvom još jednom podsjetila evropske institucije na težinu srebreničkog zločina i dug koji međunarodna zajednica ima prema žrtvama.
U snažnim govorima evropski parlamentarci upozorili su na opasnosti koje i danas prijete Bosni i Hercegovini, ali i na šire političke i sigurnosne izazove, uključujući rat u Gazi, jačanje etnonacionalizma i poricanje genocida.
Ondřej Kolář, češki zastupnik iz grupacije Renew Europe, istakao je da bi žrtve Srebrenice trebale svakodnevno podsjećati Evropu na to kamo vodi etnonacionalna mržnja.
– „Proveli smo trideset godina misleći da se nešto kao Srebrenica nikad više neće desiti, a danas gledamo nove zločine u svijetu. Trebamo imati hrabrosti da ih spriječimo, ne samo da ih osuđujemo kad se dese.“
Kolář je poručio i da Evropa ima dužnost pomoći građanima Bosne i Hercegovine da žive u miru i blagostanju, te da ostvare svoju evropsku budućnost.
Matjaž Nemec, zastupnik iz Slovenije i član Progresivnog saveza socijalista i demokrata (S&D), podsjetio je da je genocid u Srebrenici bio vrhunac duge kampanje protiv Bošnjaka koju su vodile tadašnje vođe bosanskih Srba, te da je međunarodna zajednica predugo šutjela.
– „Dodavanjem novih simbola na kapute, poput ovoga koji ja nosim (cvijet Srebrenice), nećemo oprati svoju savjest. Obaveza sprječavanja genocida ne smije biti mrtvo slovo na papiru. Moramo djelovati sada!“
Nemec je aludirao i na aktuelna dešavanja u Gazi, gdje, kako je rekao, Evropa ponovo okreće glavu.
Tinneke Strik iz grupacije Zelenih/EFA, koja će 11. jula prisustvovati komemoraciji u Potočarima, govorila je o historijskoj odgovornosti Evrope, ali i o ozbiljnoj zabrinutosti zbog trenutnog stanja u BiH.
– „Nosimo veliku odgovornost da učimo iz ove greške i zato moramo zaustaviti genocid koji se trenutno dešava u Gazi. Također, moramo se pobrinuti da ponovo ne iznevjerimo građane BiH. Trenutna etnonacionalistička retorika, prijetnje i poricanje genocida drže ih u strahu i oživljavaju traume.“
Strik je istakla da ni UN-ova „sigurna zona“ nije uspjela zaštititi Srebreničane od pokolja i da je EU dužna djelovati kada prepozna znakove novih tragedija.
U pozadini sve češćih izjava o otcjepljenju, poricanju genocida i blokadi reformi u BiH, evropski parlamentarci su podsjetili da je međunarodna prisutnost i dalje važna. Iako EUFOR osigurava vojnu stabilnost u zemlji, mnogi upozoravaju da je politička i društvena situacija sve složenija.
Govorima u Strasbourgu dominirala je svijest da se historijska tragedija poput Srebrenice ne smije zaboraviti niti ponoviti. Iz Evropskog parlamenta upućen je jasan poziv ne samo na pamćenje, već i na odlučno djelovanje – kako bi Evropa bila kontinent mira, pravde i istine.