Evropski parlament obilježio 30 godina genocida u Srebrenici: “Neka majčina suza bude molitva"

EP Plenary session/Laurie Dieffembacq
Foto: EP/Laurie Dieffembacq
Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Trideseta godišnjica genocida u Srebrenici obilježena je i u Evropskom parlamentu. Početak četverodnevne Plenarne sjednice u Strasbourgu europarlamentarci su posvetili odavanju počasti žrtvama genocida. Prisutnima se obratila predsjednica EP-a Roberta Metsola.

- Ove sedmice obilježava se 30 godina od genocida u Srebrenici, kada je na hiljade bosanskih muslimana ubijeno i nestalo, a na desetine hiljada prognano iz enklave. Tragično, mnoge žrtve ni danas nisu identifikovane, istakla je predsjednica EP-a.

Osobe, a ne brojevi

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Naglasila je da Plenarnoj sjednici prisustvuju dvije preživjele osobe iz Srebrenice – Almasa Salihović i Almir Salihović. Almasa je prognana iz svoje kuće, a tek kasnije je saznala da je njen stariji brat Abdulah mučki ubijen. Almir je danima lutao šumom kako bi izbjegao da bude ubijen.

- Draga Almasa i dragi Almire, želim da vam zahvalim što ste ovdje, rekla je Metsola.

Salom se prelomio gromoglasan aplauz europarlamentaraca koji su ustali i koji su na taj način željeli odati počast preživjelima.

- Vi nas podsjećate da je iza svakog imena i broja - osoba, porodica, a ova kuća vam odaje poštovanje, kao i svim preživjelima, baš kao što ćemo i nastaviti da čuvamo sjećanje na žrtve i u riječima molitve za Srebrenicu koja se svake godine izgovara: “Neka majčina suza bude molitva, da se nikada i nikome više ne ponovi Srebrenica”, poručila je Metsola.

Prisutnima se potom obratio Ondřej Kolář, u ime EPP-a, koji je istakao da se 30 godina ubjeđuju da se takvo nešto nikada ne smije ponoviti, samo da bi gledali nove zločine širom svijeta.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

- Nevini životi koji su izgubljeni u Srebrenici trebaju da nas podsjećaju svaki dan da je mržnja tlo samo za novi konflikt, tugu i horor, rekao je Kolář.

Istakao je da je naša zemlja mnogo propatila u prošlosti i da je sada na EU da pomogne zemlji i njenim građanima da žive u miru i prosperitetu.

- Molim vas, ne dozvolite da ovih 8.000 duša bude zaboravljeno, poručio je Kolář na bosanskom.

Matjaž Nemec, u ime Progresivnog saveza socijalista i demokrata, istakao je da ove sedmice odaju počast i sjećaju se osam hiljada civila koje su srpske snage hladnokrvno ubile pred očima svijeta.

- Rekli smo nikad više, a danas Evropa ponovo ignoriše. Obaveza da se spriječi genocid ne smije biti samo mrtvo slovo na papiru, rekao je Nemec, te pokazao na Cvijet Srebrenice koji je nosio na sakou i upozorio da to nije dovoljno da se opere savjest.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Hermann Terstch govorio je u ime Patriota za Europu, te poručio da su stravični zločini u Srebrenici identični onome što su nacisti radili u istočnoj Poljskoj. Sebastian Tynkkynen u ime Evropskih konzervativaca i reformista istakao je da je u Srebrenici ubijeno više od osam hiljada ljudi. Naglasio je da je Srebrenica podsjetnik da Evropa mora raditi zajedno kako bi spriječila da se ikada ikome ponovi nešto slično.

Helmut Brandstätter obratio se u ime Renew Europe, te rekao da su međunarodni sudovi utvrdili da je u Srebrenici bio genocid. Zahvalio je Memorijalnom centru Srebrenica – Potočari na svemu što rade.

Problem negiranja

- Nikada više, rekao je Brandstätter.

Tineke Strik, u ime Zelenih, zahvalila je Almasi i Almiru na svemu što rade danas kako bi očuvali sjećanje na genocid.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

- Ne smijemo ponovo razočarati bosanski narod. Negiranje genocida održava mržnju i traume živima, upozorila je Strik.

Sebastian Everding u ime ljevice rekao je da niko neće zaboraviti šta se desilo u julu 1995. Podsjetio je da se i danas pronalaze masovne grobnice u kojima su tijela zvjerski ubijenih Srebreničana.