Evo kako su svjetski mediji pisali o "propalom hapšenju" Dodika: “Zaštićen do zuba naoružanim..."

Inspektori Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA) u srijedu su stigli pred Administrativni centar Vlade Republike Srpske u Istočnom Sarajevo, gdje je u tom trenutku boravio entitetski predsjednik Milorad Dodik, s ciljem da privedu Dodika na saslušanje.
Iz te državne agencije kratko su potvrdili da su inspektori SIPA-e bili u Istočnom Sarajevu "vezano za postupanje po naredbi Suda BiH u vezi sa neizvršavanjem odluke Ustavnog Suda BiH", te da su pokušali realizovati naredbu, ali ih je u tome spriječio MUP RS-a. Slučaj "Milorad Dodik", uključujući suđenje, presudu i raspisivanje potjernice, s pažnjom su pratili i svjetski mediji, a jučerašnji događaj su okarakterisali kao "propali pokušaj" hapšenja Dodika.
Associated Press piše o “rasplamsanim tenzijama” u BiH nakon informacije da su pripadnici državne agencije pokušali privesti Dodika, u čemu ih je spriječila “njegova naoružana policija”.
Dodik, kojeg su označili kao pro-ruskog lidera, suočava se s tužbom zbog svoje separatističke politike, a državni sud je izdao nalog za njegovo hapšenje u martu nakon što se nije pojavio na saslušanju.
- Incident pridonosi ionako visokim napetostima u BiH koja ostaje etnički podijeljena dugo nakon krvavog rata 1992.-95. u kojem je ubijeno 100.000 ljudi i raseljeni su milioni. Dodik, koji vodi polovicu BiH kojom upravljaju Srbi, više je puta pozivao na odvajanje teritorija od ostatka BiH, raspirujući strah od nestabilnosti. Suočio se s američkim i britanskim sankcijama zbog svog separatizma, ali uživa podršku Moskve, piše AP.
Reuters piše da je Dodik, uprkos nalogu za hapšenje, već putovao regijom kojom dominiraju Srbi “zaštićen do zuba naoružanim pripadnicima policijskih antiterorističkih snaga regije”.
- Dodik je inicirao najveću političku krizu u BiH od kraja rata u zemlji 1990-ih nakon što je u februaru osuđen na godinu dana zatvora i šest godina zabrane bavljenja politikom zbog kršenja odluka međunarodnog izaslanika, čija je uloga spriječiti da multietnička BiH ponovno sklizne u sukob, piše Reuters, ističući da ovaj spor sukobljava Dodika i njegove saveznike Rusiju i Srbiju protiv Sjedinjenih Država i Europske unije.
Dugogodišnji zagovornik otcjepljenja od BiH, podsjeća Reuters, pokrenuo je zakon kojim se državnom pravosuđu i policiji zabranjuje djelovanje u entitetu RS, ali je Ustavni sud BiH to privremeno suspendirao.
Također, dodaje se, Sjedinjene Države i Ujedinjeno Kraljevstvo sankcionirale su Dodika zbog kršenja uslova mirovnog sporazuma kojim je okončan rat u zemlji 1992.-1995.
Ranije ovog mjeseca, Njemačka i Austrija najavile su da će Dodiku i njegovoj dvojici pomoćnika zabraniti pristup svojim teritorijima, optužujući ga da prijeti sigurnosti svoje krhke zemlje i regije.