Europa pomaže i mimo Plana rasta: 20 miliona eura za vodosnabdijevanje i zdravstvo
Još se čeka politički dogovor o Planu rasta i milijarde eura bespovratnih sredstava za Bosnu i Hercegovinu. U međuvremenu, dio novca iz Europe ipak je odobren za projekte u našoj zemlji. Europska unija je preko Investicijskog okvira za zapadni Balkan (WBIF) odobrila dodatne 1,2 milijarde eura za poboljšanje željezničke infrastrukture i upravljanja vodama.
Zdravstvo i voda
WBIF je na internetskoj stranici objavio da je taj iznos najvećim dijelom namijenjen osuvremenjavanju željeznica kako bi se povećale brzine vlakova u Srbiji, te za upravljanje vodama i izgradnju potrebne infrastrukture u Bosni i Hercegovini i Crnoj Gori. Inicijativa će ove godine podržati ukupno osam projekata u vodoopskrbi, sanitaciji i pročišćavanju otpadnih voda, željezničkom prometu, uključujući zelenu transformaciju malih i srednjih poduzeća.
Kako su za Oslobođenje naveli iz Direkcije za evropske integracije BiH, kroz ovaj program Bosna i Hercegovina ispunila je kriterije podrške partnerskih banaka EIB-a, EBRD-a, Svjetske banke i kroz aplikaciju dobila projekte rekonstrukcije i sanacije sistema vodosnabdijevanja i kanalizacije, te one rehabilitacije i proširenja zdravstvene infrastrukture vrijedne nešto više od 20 miliona eura.
- U julu 2024. godine je u okviru Investicijskog okvira za Zapadni Balkan Bosni i Hercegovini ukupno odobreno 20.075.429 eura grant sredstava, konkretno tri projekta tehničke pomoći (30. poziv za tehničku pomoć) i jedan investicijski grant (10. investicijski poziv), navode iz Direkcije za evropske integracije.
Projekti u kojima se planira utrošiti ovaj novac su, kako navode iz Direkcije, rekonstrukcija i sanacija sistema vodosnabdijevanja i kanalizacije aglomeracije u Živinicama. Zatim, rehabilitacija i proširenje zdravstvene infrastrukture za Medicinski kompleks na brdu Paprikovac u Banjoj Luci, druga faza vodosnabdijevanja i kanalizacije u Republici Srpskoj, ali i regionalni sistem vodosnabdijevanja Plava voda (općine SBK-a i ZDK-a).
Podsjetimo, projekat izgradnje regionalnog vodovoda Plava voda, kojim bi trebalo da se pitkom vodom iz Travnika snabdijevaju općine Travnik, Busovača i Novi Travnik u Srednjobosanskom, te Grad Zenica u Zeničko-dobojskom kantonu, zvanično je pokrenut prije 18 godina. Iako se zaduženja već isplaćuju, projekat još nije realiziran.
Od okoliša do zatvora
Inače, prema podacima Direkcije za evropske integracije BiH, naša zemlja koristi Investicijski okvir za Zapadni Balkan od 2008. i u okviru ovog instrumenta je dosad odobreno više od jedne milijarde eura grant sredstava. Najveći dio ovih grant sredstava je usmjeren na projekte u sektoru transporta, a kroz ovaj instrument se podržavaju i sektori energije, zaštite okoliša, digitalizacija i socijalna infrastruktura. Neki od podržanih projekata su koridor 5c, rekonstrukcija Luke Brčko, obnovljivi izvori energije, izgradnja Državnog zatvora visoke sigurnosti itd.