EU zagrmjela iz Sarajeva: Gimnastika SNSD-a za spašavanje Dodika, hoće li ispucati sva veta?

Visoka predstavnica Evropske unije za vanjske poslove i sigurnosnu politiku i potpredsjednica Evropske komisije Kaja Kallas iz Sarajeva je uputila jasne poruke – rukovodstvo Republike Srpske podriva ustavnopravni poredak.
- Nećemo tolerisati nikakve prijetnje teritorijalnom integritetu, suverenitetu i ustavnom poretku BiH. Neprihvatljiv je bilo kakav pokušaj razbijanja ove zemlje, poručila je Kallas.
Najavila je i razmatranje snažnijeg angažmana EU u našoj zemlji, te pozdravila što državni službenici i zaposlenici nisu podlegli pritisku i što se nisu odazvali pozivu predsjednika Republike Srpske i lidera SNSD-a Milorada Dodika da napuste državne institucije.
Zloupotreba veta
Kao što je već poznato, Kallas se sastala i sa tročlanim Predsjedništvom BiH. Tokom izjava za medije, predsjedavajuća Predsjedništva BiH Željka Cvijanović postupala je kao portparol stranačkog šefa Milorada Dodika, te je, tradicionalno esenesdeovski, za sve optužila visokog predstavnika u našoj zemlji Christiana Schmidta. Nakon sastanaka i sjednice Predsjedništva Bosne i Hercegovine, sazvala je konferenciju za medije.
Objasnila je da su kolege iz Predsjedništva formulisale temu o aktivnostima institucija RS-a na rušenju ustavnog poretka.
- Zaključci koji su predloženi bili su podržani sa dva naprema jedan, moj glas je bio protivan, s obzirom na to da se u jednom od tih zaključaka dotičemo međunarodne problematike, rekla je Cvijanović i objasnila da se jednim od zaključaka tražio angažman EUFOR-a u realizaciji hapšenja funkcionera iz Republike Srpske.
Naglasila je da će se ići u drugi krug glasanja, te da će, ukoliko bude potrebe, ići i prema Narodnoj skupštini RS-a.
A pokretanje entitetskog veta za spas Dodika i drugih bjegunaca pred bh. pravosuđem ne bi bilo iznenađenje. Predsjednik Kluba poslanika SNSD-a u NSRS-u Srđan Mazalica uvjeren je da će, ako Cvijanović pokrene proceduru, NSRS potvrditi veto.
Poslanik Liste za pravdu i red u NSRS-u Đorđe Vučinić za naš list ističe da smo i u prethodnom periodu svjedočili da je na više načina zloupotrebljavana mogućnost veta.
- Oni su se odavno preigrali sa mnoštvom zakona, odluka i zaključaka koje su donijeli u prethodnom periodu i ovo je samo nastavak njihove omiljene gimnastike koju provode u NSRS-u. Ne vidim to kao ništa drugo nego još jednu posebnu sjednicu u kojoj će vlast da sve nas koji ne mislimo kao oni, koji ne želimo da čuvamo političku glavu Dodika, proglasiti izdajnicima, nazivati najgorim imenima, a za posljedicu možemo imati i očekivati ono što smo i do sada imali - od paljevina vozila, ozbiljnih prijetnji, presretanja na ulicama, ističe Vučinić.
Govoreći u ime Liste za pravdu i red - iako je rano govoriti i još nisu precizirali stav - ističe da će u slučaju takve sjednice učestvovati u radu, ali da 99 posto neće glasati.
- Što se tiče njihove borbe i za srpski narod i za RS, oni su to dokazali u više navrata. Iznenadio bih se da je Cvijanović izašla sa nekim normalnim i ozbiljnim prijedlogom, da nas posluša, pa da konačno saznamo preko NSRS-a koliko su to naša javna preduzeća potonula u minuse i kakva je situacija u našem javnom sektoru, koliko to novca moramo dati na razne arbitraže, sporove i zloupotrebu naših i resursa i javnih preduzeća, ali, naravno, bitno je da se priča za raju i oni na takvoj vrsti politike opstaju i žive u posljednjih 20 godina, poručuje naš sagovornik.
A izjave Kallas u Sarajevu shvaćene su itekako ozbiljno.
“Snažna izjava visoke predstavnice EU Kaje Kallas u Sarajevu kojom se osuđuju pokušaji podrivanja ustavnog poretka Bosne i Hercegovine i ističu nedavne akcije Republike Srpske. EU i NATO su u potpunosti usklađeni u svojoj podršci stabilnoj BiH”, napisao je Boris Ruge, pomoćnik generalnog sekretara NATO-a za politička pitanja i sigurnosnu politiku, na svom X nalogu.
Sankcije na stolu
A Cvijanović je danas otputovala u Mađarsku. U Budimpešti je razgovarala sa ministrom vanjskih poslova i trgovine Péterom Szijjártóm. Poznato je da ova članica EU godinama podržava Dodika. U međuvremenu je britanski šef diplomatije David Lammy za Politico rekao da su nove sankcije za Dodika na stolu, te da su takve opcije konstantno u razmatranju. A francuski predsjednik Emmanuel Macron ugostio je srbijanskog predsjednika Aleksandra Vučića.
Nakon sastanka, Vučić je poručio da se borio da pronađu kompromisno rješenje.
- Jer ne mogu da prihvatim da je jedino rešenje hapšenje predsednika Srpske Dodika, izjavio je Vučić.
Ideje koje je predložio Macronu nije želio podijeliti sa javnosti.