EU put se čini zaboravljenim: Od BiH se traži napredak, a dobija frustracija

BiH i EU/Amir9937

Bez reformi nema ni novca ni napretka

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

U trenutnim okolnostima teške političke krize u Bosni i Hercegovini koju predvodi Milorad Dodik, lider SNSD-a i predsjednik Republike Srpske, naš evropski put čini se u potpunosti zaboravljenim. Poruka o važnosti našeg napretka i reformi ne nedostaje, no konkretnih aktivnosti nema. Evropska komesarka za proširenje Marta Kos u intervjuu za European Newsroom ukazala je na probleme i razloge zbog kojih naša zemlja sve više kaska na putu ka EU. Kos je poentirala da, dok zemlje poput Ukrajine i Moldavije bilježe ubrzan napredak ka članstvu u EU, BiH - s ostatkom Zapadnog Balkana - već desetljećima čeka, što je sve teže i opravdati pred građanima.

Nema prečice

- Ne možemo se niti početi uključivati u Plan rasta, jer nismo dobili Reformsku agendu, niti su još imenovali glavnog pregovarača. Ono što je potpuno normalno ili jednostavno u drugim zemljama, u BiH je, posebno u ovoj institucionalnoj krizi, mnogo teže, podvukla je Kos.

Naglasila je i da EU i SAD blisko sarađuju kada se radi o BiH, posebno u kontekstu Dejtonskog sporazuma. Govoreći o susretu sa ministrom vanjskih poslova BiH Elmedinom Konakovićem u Luxembourgu, Kos je istakla da je ministar govorio o najdubljoj političkoj i ustavnoj krizi nakon rata, posebno zbog secesionističkih tenzija iz RS-a. Poručila je jasno da je EU svjesna političke krize u BiH, te je najavila i skoru posjetu našoj zemlji. Naglasila je i da BiH ima mjesto u EU, ali da su ispunjavanje obaveza i politička volja za kompromisom nužni za napredak. Bez saradnje svih – uključujući i RS – napretka neće biti. Osvrnula se i na Plan rasta podsjećajući da naša zemlja kasni u ključnim koracima, što može imati ozbiljne posljedice.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

- Za Bosnu i Hercegovinu je predviđena čak milijarda eura, ali sredstva su upitna, jer zemlja nije poduzela ni osnovne korake, upozorila je Kos i objasnila da nastavak finansiranja zavisi od toga koliko BiH ispuni prethodno dogovorene reforme.

A ranije je visoka predstavnica EU za vanjske poslove i sigurnosnu politiku Kaja Kallas upozorila da bilo kakvo učešće na paradama ili proslavama 9. maja u Moskvi neće biti olako shvaćeno sa evropske strane. No, uprkos upozorenjima, odlazak u Moskvu ponosno je najavio srbijanski predsjednik Aleksandar Vučić, a Dodik je tokom posljednjeg obilaska ulica Moskve najavio da će na poziv Vladimira Putina biti u prijestolnici Ruske Federacije 9. maja.

Ruska novinska agencija TASS jučer je satima kao glavnu vijest držala tekst pod naslovom “Predsjednik Republike Srpske ne plaši se sankcija EU zbog posjete Moskvi 9. maja”.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Paul Schmidt, generalni sekretar ÖgfE-a, kaže da je Kos svjesna da institucionalna struktura i složenost ne olakšavaju stvari BiH. I nije jedina.

- Međutim, ovo nije pravo vrijeme za tehničke detalje, već za suočavanje sa političkom realnošću. Secesionističke ambicije predsjednika RS-a su zaista ozbiljan zastoj na putu ka EU, ističe Schmidt, dodajući da to nanosi štetu svima.

Smatra i da u ovakvoj situaciji neće biti dovoljno samo pozvati Bosnu i Hercegovinu na ispunjenje obaveza,već da i članice EU moraju preći sa riječi na djela. Trebali bi, kaže, podvući jasnu crvenu liniju za one koji dovode u pitanje suverenitet BiH i uvesti sankcije ako je potrebno.

Dr. Soeren Keil, viši saradnik za nastavu i istraživanje na Univerzitetu Passau u Njemačkoj, naglašava da njegovo iskustvo pokazuje da u Evropskoj komisiji rade pametni ljudi, koji poznaju BiH i izazovnu institucionalnu strukturu.

- Ono što je Kos mislila i kako bih ja pročitao njene komentare, više je frustracija. Čak i stvari poput imenovanja glavnog pregovarača ne napreduju, nema progresa ni u Reformskoj agendi kako bi pregovori o proširenju EU mogli krenuti, a bh. elite ne kupe kosti koje im je EU bacila - tj. čak i sa statusom zemlje kandidatkinje i novim pritiskom iz Bruxellesa nema recipročnog pokreta i hitnih reformi u BiH, kaže dr. Keil.

Objašnjava da u suštini Kos pokušava natjerati elite da rade svoj posao i u isto vrijeme pokušava mobilizirati bh. narod da svoju političku elitu pozove na odgovornost, jer EU zaista pokušava ostvariti napredak u BiH.

Dvije ponude

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

- EU je to pokušavala u prošlosti i nije uspjelo, ali sada forsira napredak. Osim toga, komentare komesarke Kos treba čitati i u svjetlu dešavanja u RS-u i unutrašnje krize – što bi mogla biti dobra poveznica sa ukupnom potrebom za reformom, rješavanjem problema i traženjem načina kako se nositi sa onima koji sprečavaju uspjeh, poručuje dr. Keil.

Adnan Ćerimagić, viši saradnik ESI-ja, smatra da su poruke iz EU veoma jasne - na stolu su dvije ponude.

- Jedna je vezana za Plan rasta, gdje je potrebno finalizirati Reformsku agendu i tu je na potezu BiH. U suprotnom, BiH ne može očekivati predviđenu finansijsku podršku. S druge strane, kada je u pitanju otvaranje pregovora o članstvu EU, i tu je Unija sasvim jasna - očekivanja su usvajanje zakona i određena imenovanja bez kojih neće biti napretka u procesu, napominje Ćerimagić.

Nažalost, ističe Ćerimagić, jasno je da će kriza u BiH koju predvodi Dodik potrajati.