EU kreće u najveće vojno jačanje do sada: Evo šta donosi plan težak 800 milijardi eura

Evropska komisija predstavila je ambiciozni odbrambeni paket, vrijedan stotine milijardi eura, s ciljem jačanja sigurnosti Evrope i pružanja hitne podrške Ukrajini. Ovaj paket, koji uključuje strateški dokument "Spremnost 2030", donosi konkretne mjere za popunjavanje ključnih vojnih nedostataka i izgradnju snažne vojne industrijske baze.
Evropa više ne može biti promatrač
Odbrambeni paket predviđa oslobađanje 800 milijardi eura u naredne četiri godine kroz program ReArm Europe/Readiness 2030, čime bi se značajno povećala ulaganja u vojne kapacitete država članica.
"Ovo je ključni trenutak za Evropsku uniju. Više ne možemo biti pasivni promatrači vlastite sigurnosti – moramo preuzeti odgovornost, ojačati kolektivnu odbranu i suprotstaviti se svima koji ugrožavaju naš suverenitet", izjavio je evropski komesar za odbranu Andrius Kubilius.
Kako bi osigurala stabilno finansiranje, Komisija predlaže povećanje izdvajanja za odbranu za 1,5 posto BDP-a država članica godišnje. Također, preporučuje se privremena suspenzija budžetskih ograničenja kako bi države mogle povećati vojnu potrošnju u skladu s fiskalnim pravilima EU-a.
SAFE – novi instrument za evropsku sigurnost
Dio plana uključuje osnivanje posebnog finansijskog mehanizma – Instrumenta za sigurnosnu akciju za Evropu (SAFE), kroz koji bi se Komisija zadužila na finansijskim tržištima i obezbijedila 150 milijardi eura za povoljne zajmove državama članicama.
SAFE bi omogućio članicama EU-a da ubrzano povećaju svoja ulaganja u odbranu, putem zajedničke nabavke opreme od evropske vojne industrije. Fokus će biti na jačanju vojnih kapaciteta, interoperabilnosti i smanjenju troškova, dok bi se u ove projekte mogle uključiti Ukrajina, države članice EFTA-e i Evropskog ekonomskog prostora.
Finansiranje bi bilo moguće i za projekte s dvojnom namjenom (civilnom i vojnom), ali samo ako primarna svrha ostaje vojne prirode.
Privatni kapital kao ključni faktor
Evropska komisija je svjesna da javna sredstva nisu dovoljna za pokrivanje svih potreba za ulaganjima u odbranu. Zbog toga predlaže osnivanje Unije štednje i investicija, kako bi se mobilizirala privatna sredstva za vojne projekte.
Pored toga, veliku ulogu u finansiranju naoružanja trebala bi preuzeti Evropska investicijska banka (EIB), koja bi ubuduće mogla investirati direktno u vojne projekte. Trenutno, prema pravilima EIB-a, ova institucija može finansirati samo projekte s dvojnom (civilno-vojnom) namjenom, ali se planira izmjena tih pravila kako bi EIB mogao aktivno učestvovati u razvoju evropske vojne industrije.
Historijski iskorak u odbrambenoj politici EU
Predstavljeni paket predstavlja jedan od najvećih evropskih odbrambenih planova u historiji i jasno signalizira da EU želi preuzeti aktivniju ulogu u globalnoj sigurnosti.
Ako se plan u potpunosti sprovede, mogao bi značiti novu eru evropske odbrambene saradnje, ali i značajne ekonomske promjene, kako za vojnu industriju, tako i za finansijski sektor.