EU je dala bh. političarima "fore" do petka: Jedna sporna tačka usaglašena, hoćemo li dobiti 70 miliona?

novac euri/
Novac će biti na raspolaganju kada se usvoje reforme
Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Prije skoro mjesec odjeknula je vijest da je Bosna i Hercegovina ostala bez 70 miliona eura prve tranše iz Plana rasta za Zapadni Balkan.

“Saglasnost na Nacrt reformske agende nisu dali SBK, TK, ZDK te USK. Zbog njihovog odbijanja, BiH je jedina zemlja Zapadnog Balkana koja nije službeno podnijela Nacrt dokumenta Reformske agende”, navedeno je u saopćenju Vijeća ministara BiH krajem jula.

EU čeka

Iz Delegacije EU u BiH su tada upozorili da država nije dostavila konačnu verziju Reformske agende, te da je vjerovatno kako BiH neće već nakon ljeta dobiti prvu bezuslovnu ratu predfinansiranja od sedam posto.

“Prva tranša Plana rasta može se isplatiti tek nakon što se Reformska agenda dostavi i formalno međusobno usaglasi između EK-a i BiH”, saopćeno je 25. jula iz DEU u BiH.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Usaglašeno je ukupno 110 tačaka. Za Republiku Srpsku bile su sporne one koje se tiču ukidanja entitetskog veta za dodjelu pomoći iz državnih sredstava i popunjavanje pozicija u Ustavnom sudu BiH. One su na kraju, prema medijskim napisima, i uklonjene iz Agende. Iz SDA i četiri kantona koje predvodi ova stranka tražili su da se ove tačke vrate u Agendu, ali i da se uvrste projekti koji bi se realizovali i u ovim kantonima.

U međuvremenu će hvaliti sopstvene napore na putu ka EU, a prozivati kočničare i biti samo oni u pravu, ističe Topićeva

- Htjeli smo da se ide u pravcu vladavine prava, ali oni to nisu ostavili kao spornu reformu, nego su ih u potpunosti izbrisali. Tražili su da se izbaci i pravo veta u odlučivanju na državnom nivou, i u potpunosti je izbrisano, rekao je za N1 premijer ZDK-a Nezir Pivić.

U međuvremenu, RS je dao zeleno svjetlo za uvođenje jedinstvenog evropskog broja za hitne slučajeve 112.

Prema informacijama kojima raspolažemo, naša zemlja ima priliku da do kraja (radne) sedmice pošalje finalni plan reformi i prestane biti jedina država na Zapadnom Balkanu koja do sada to nije uradila. Sve je do naših vlasti, a Evropska komisija strpljivo čeka. Teoretska šansa za skorim dobijanjem 70 miliona eura postoji. Ali, novac, ako se Agenda i usaglasi, shodno rokovima, najvjerovatnije neće biti isplaćen u septembru. A ranije je i član njemačkog Bundestaga Michael Brand u intervjuu za naš list poručio da ne misli da je 70 miliona zauvijek izgubljeno.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

- Obaviješten sam da su stavljeni sa strane, da se tako izrazim. Ako se reforme nastave, ako BiH i EU zajedno postignu napredak, ova sredstva će biti na raspolaganju, istakao je Brand.

Politička analitičarka iz Banje Luke Tanja Topić smatra da bh. vlasti neće do petka napraviti konkretne poteze.

- Teško mi je, s obzirom na dosadašnji nonšalantni odnos bh. vlasti prema obavezama iz Plana rasta, reći da je moguće da do 24. avgusta nadoknade propušteno. Mislim da se ne može očekivati pristanak vlasti iz RS-a na ukidanje entitetskog veta. Našim političarima drugi su prioriteti - ljetni odmor, lokalni izbori, tobože opasnosti od terorizma, prijetnje prema njima, čak i problemi lokalnih zajednica, a tek na samom dnu su reforme za EU, kaže Topićeva.

Teški dogovori

Smatra da, “i kada bi briselska birokratija opet bila velikodušna, pa zaklopila oči pred njihovim neradom, ne bi niko sretniji bio od političara, a još bi to prikazali kao sopstveni uspjeh”.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

I Velizar Antić iz Udruženja ReStart Srpska nije uvjeren da će se u narednim danima postići dogovor o ovako velikim pitanjima.

- Naši političari su sada na godišnjim odmorima i ne verujem da imaju vremena da se umaraju oko ovako značajnih pitanja. Verovatno će i EU produžiti rokove ili će izvući neki manji dogovor kako bi svojim glasačima rekli da ima pomaka i dogovora u BiH, zaključuje Antić.