ETF ide ukorak sa vremenom, prvi u regionu su pokrenuli novi studij: Djeca iz BiH programirat će i robote

Bh. studenti izučavat će oblast umjetne inteligencije
Ako je suditi prema najavama sa Elektrotehničkog fakulteta u Sarajevu, mladi Bosanci i Hercegovci će u budućnosti biti konkurentni na svjetskom tržištu kada je u pitanju umjetna inteligencija.
Riječ je o oblasti koja je svakim danom sve više i više popularna u svijetu, a samim tim dolazi i do potrebe širenja znanja o njenoj primjeni.
Konkurentnost na tržištu
U skladu sa tim, Elektrotehnički fakultet u Sarajevu odlučio je od predstojeće akademske godine pokrenuti novi trogodišnji studij na kojem će studenti izučavati umjetnu inteligenciju. Kenan Šehić, docent na Elektrotehničkom fakultetu, u izjavi za naš list kaže da umjetna inteligencija već mijenja našu stvarnost.
- Trebamo naše studente napraviti konkurentnim na tržištu rada, jer tržište zahtijeva primjenu vještačke inteligencije u raznim sferama. To je već i širi spektar medicine, ekonomije i slično, rekao je Šehić.
- Imali smo veoma kvalitetne diskusije sa našom industrijom, da vidimo šta oni očekuju od studenata. Nismo se samo fokusirali na našu industriju, već smo išli i korak dalje. Željeli smo vidjeti kakvu teorijsku podlogu trebaju imati naši studenti kako bi bili konkurentni i u regionu i šire, kazao nam je Šehić.
Amila Akagić, profesorica na Elektrotehničkom fakultetu u Sarajevu, priča nam kako je za ovaj studij planirano 140 studenata.
- Trideset studenata treba finansirati Vlada KS-a. Imamo 50 samofinansirajućih studenata, imamo i 50 distance learning studenata i 10 stranih studenata. Tako da je to ukupno 140 studenata, rekla je i dodala kako su zadovoljni trenutnim brojem prijava, uz očekivanje da će taj broj rasti i u narednim sedmicama.
Govoreći o samom planu i programu, profesorica Akagić za Oslobođenje kaže kako će studenti izučavati širok spektar predmeta o naučnim podacima, umjetnoj inteligenciji...
- Na studiju ćemo imati mašinsko učenje, kao i dosta predmeta koji se tiču matematike, dva predmeta koja se tiču inovacija. Mi ćemo pokušati studentima prenijeti znanje o tome šta su inovacije, kako finansirati inovacije... Pored nabrojanih predmeta, prisutna je i robotika, priča nam Akagić.
Elektrotehnički fakultet u Sarajevu jedini je takav u regionu koji je odlučio pokrenuti ovu vrstu studija. Velika je to stvar za fakultet, studente, ali i cijelu Bosnu i Hercegovinu. Sa tim se u razgovoru za naš list složila i docentica na ETF-u Senka Krivić, čije se istraživanje najviše veže za robotiku.
- Pozivi i zanimanja danas se uveliko razlikuju u odnosu na prošla vremena. Obrazovni sistem mora pratiti te promjene, tehnologija ih je donijela mnogo i potrebe tržišta su globalno mnogo drugačije. To je jedan od razloga zbog čega smo se odlučili za jedan ovakav studij, koji će studentima nuditi nešto novo, da idu ukorak sa vremenom i da zadovolje potrebe tržišta, kaže Krivić.
Ističe kako je umjetna inteligencija uzela maha i primjenjuje se u gotovo svim sektorima.
- Zbog toga nam je bio cilj stvoriti studij posvećen umjetnoj inteligenciji, ali ima i dijelova nekih drugih industrija, jer će potrebe tržišta biti u multidisciplinarnom pristupu, gdje će uposlenik morati da posjeduje različita znanja i da koristi različite vještine, rekla je.Potom se dotakla i svoje specijalnosti - robotike. Istakla je da je umjetna inteligencija jedna od najznačajnijih vještina za rad u robotici i dodala da će fokus ovog studija biti na stvaranju kadrova koji će programirati robote.
Opremljenost znanjem
- Roboti još nisu toliko zastupljeni, ali u narednom periodu desit će se boom, te će doći do mnogo veće zastupljenosti u svakodnevnom životu. To može biti neki pametni uređaj koji pravi kafu, do toga da je to stvarno neki robot koji donosi hranu bolesnicima. To nama zvuči futuristički, ali na Zapadu i Dalekom istoku već imamo primjenu robota u mnogim sferama i moramo da idemo ukorak sa vremenom, da budemo spremni za takve zahtjeve koji će se vjerovatno brzo naći i u našoj industriji, zaključila je Krivić.
Sa profesoricom Akagić razgovarali smo i o znanju koje će studenti ponijeti sa sobom nakon završetka ovog studijskog programa na Elektrotehničkom fakultetu.
- Studenti koji završe ovaj program biće opremljeni najnovijim znanjem iz oblasti umjetne inteligencije i moći će direktno raditi na tržištu rada, za naše ili inostrano tržište. Sretna sam što su naše firme prepoznale potencijal ovog studijskog programa i nadam se da ćemo imati kvalitetne studente koji će pronaći poslove u svojoj struci, poručuje Akagić.