Epohalan čin za bh. zdravstvo - Resić: Bez promocije donorstva nema transplantacije

U JU Kantonalna bolnica Zenica je prije dva dana uspješno izvedena multiorganska eksplantacija organa sa moždano mrtvog donora dobi od 21 godinu.
Donacija organa
Transplantaciju srca, koja je prvi put realizovana u našoj državi, uradio je prije dva dana tim ljekara KCU Sarajevo sa prof. dr. Nermirom Granovom na čelu, dok su bubrezi transplantirani na Klinici za urologiju pod vodstvom dr. Osmana Hadžiosmanovića.
- Multiorganska eksplantacija obavljena je u saradnji medicinskih timova uposlenika JZU KCU Sarajevo i uposlenika JU KB Zenica sa koordinatorom za transplantaciju, mr. biomed. sci. prim. dr. Senadom Čaušević i zamjenicom koordinatora doc. dr. prim. Nerminom Rizvanović na čelu. Eksplantirani su srce i oba bubrega. Postoperativni tok transplantiranih pacijenata za sada protiče uredno, navode iz KBZ-a Zenica.
Saopćili su da je moždana smrt dijagnosticirana u subotu, nakon čega je obavljen razgovor sa porodicom preminulog pacijenta, koja je pristala na donaciju organa.
Medicinski tim koji je radio multiorgansku eksplantaciju te uspješno i prvu transplantaciju srca primio je veliki broj čestitki kako iz BiH, tako i iz regije. Doktorica Halima Resić, predsjednica Udruženja ljekara za nefrologiju, dijalizu i transplantaciju bubrega i predsjednica Donorske mreže BiH, kaže za Oslobođenje da je transplantacija srca epohalan čin za transplantacijsku medicinu u BiH. I još jednom je ponovila poznatu rečenicu: “Ideja o transplantaciji donosi put u Evropu.”
- Sve čestitke i zahvala kolegi Granovu i timu, a najveća zahvalnost ide familiji koja je dala saglasnost da se organi mogu donirati i transplantirati. Također, priznanje ide i našim doktoricama Senadi Čaušević i Nermini Rizvanović, koje otkrivaju potencijalne donore bez kojih ne bi ovo sve uspjelo. Ono što je jako bitno i što uvijek naglašavam je da bez promocije donorstva nema transplantacije, ističe doktorica Resić.
Složen zahvat
Napominje da građane treba educirati i informisati što više, kako bi imali uvid u to šta podrazumijeva donorstvo.
- Ako ne radimo timski i ako nemamo promocije donorstva, ne možemo ni doprijeti do građana. Primjera radi, imali smo više od 50 donorskih kartica u julu koje smo distribuirali širom BiH. Mi smo ponosni na to zato što je bio juli, sezona godišnjih odmora, ali građani cijele Bosne i Hercegovine željeli su da budu potpisnici donorskih kartica. One kao one ne znače puno, ali znače u smislu da se širi ideja. Svi koji su potencijalni donori bit će informisani, kao i njihova porodica, što je ključno, a u tome nam mediji pomažu. Ako porodica nije informisana i kad se utvrdi moždana smrt nekog njihovog, oni odbijaju doniranje, objašnjava Resić.
Specijalista urgentne medicine doktor Adem Zalihić smatra da transplantacija srca, koja je složen kardiohirurški zahvat, otvara mogućnost za unapređenje zdravstvenog sistema u BiH.
- Ovo treba da bude podstrek da formiramo buduće stručnjake u BiH, jer ne može sistem opstati na jednom čovjeku, istakao je Zalihić i dodao da je pratio rad doktora Granova, ali i Hadžiosmanovića, koji je, također, iz plejade vrsnih stručnjaka.