Energoinvest tužio Sarajevo Gas Istočno Sarajevo, traže 1,7 miliona KM
Energoinvest d.d. Sarajevo podnio je tužbu protiv preduzeća Sarajevo Gas a.d. Istočno Sarajevo Okružnom privrednom sudu u Istočnom Sarajevu, zahtijevajući povrat sredstava u iznosu od 1.658.688,52 KM, uz obračun zateznih kamata. Spor se odnosi na, kako tvrdi Energoinvest, nezakonito povećanje cijena transporta gasa tokom 2023. i 2024. godine, koje nije odobreno od strane Regulatorne komisije za energetiku RS.
Direktor Energoinvesta Mirza Ustamujić potvrdio je da su razlike u cijenama transporta, uvedene bez saglasnosti regulatornih tijela, bile ključni razlog za pokretanje sudskog postupka. Prema njegovim riječima, Energoinvest je prethodno pokušao riješiti ovaj problem kroz pregovore, ali dogovor s upravom Sarajevo Gasa nije postignut.
"Ovaj postupak pokrenut je radi zaštite građana Federacije BiH od neopravdanog povećanja cijena gasa i osiguranja da se slične situacije u budućnosti ne ponove", naveo je Ustamujić za Klix.ba.
Spor između Energoinvesta i Sarajevo Gasa eskalirao je u augustu ove godine, kada je Sarajevo Gas Istočno Sarajevo nakratko obustavio dotok gasa Kantonu Sarajevo. Razlog je bio odbijanje Energoinvesta da plati povećanu cijenu transporta gasa, koja je sa 11,20 KM po 1.000 kubnih metara povećana na 14,10 KM. Energoinvest se tada pozvao na odluku Regulatorne komisije za energetiku RS iz juna 2024. godine, prema kojoj je povećanje cijena odobreno tek od 1. januara naredne godine.
Prema tužbi, Energoinvest tvrdi da je nezakonito povećanje cijena započelo još 2023. godine, te zahtijeva povrat razlike za obje godine. Iako je Sarajevo Gas izrazio spremnost za nagodbu i povrat sredstava za 2024. godinu, Energoinvest insistira na kompletnom iznosu.
Važno je napomenuti da se povećanje cijena transporta gasa nije odrazilo na kućne budžete građana. Energoinvest je troškove pokrio iz vlastitih sredstava, dok je Vlada Federacije BiH dodatno donijela odluku o smanjenju cijena gasa za domaćinstva.
Očekuje se da će sudski spor pružiti konačno rješenje ovog pitanja i postaviti standarde za buduće odnose između gasnih preduzeća i regulaciju cijena. Ovo bi moglo spriječiti slične situacije u budućnosti i osigurati transparentnost u energetskoj industriji.