Dvije strane zelene tranzicije u BiH: Nekad se ovaj progres odvija na štetu građana

Glamočka visoravan pogodna za vjetropark/
Glamočka visoravan pogodna je za vjetropark
Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

MUP USK-a kreće u projekt unapređenja energetske efikasnosti kroz Program Ujedinjenih nacija za razvoj (UNDP), s ciljem da sve policijske zgrade u kantonu imaju postavljene solarne panele. Smanjenje troškova električne energije i aktivan doprinos zaštiti okoliša važan je korak ka modernizaciji i održivom razvoju institucija sigurnosti.

Izuzeća od plaćanja

- Radićemo na proširenju sistema, kako bi se osigurala energija i u slučaju prekida isporuke iz Elektrodistribucije, jer policija mora imati neprekidno napajanje radi sigurnosti građana našeg kantona, izjavio je Adnan Habibija, ministar unutrašnjih poslova USK-a.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Prelazak na obnovljive izvore energije dešava se svugdje u državi, pa je, na primjer, Vlada Kantona Sarajevo pokrenula proceduru izmjena Zakona o koncesijama, kojima će javna preduzeća i ustanove biti izuzete iz obaveze plaćanja koncesione naknade za korištenje sunčeve energije.

Premijer Kantona Sarajevo Nihad Uk naveo je da je, u dogovoru s ministrom privrede Zlatkom Mijatovićem, proširio inicijativu za hitno ukidanje koncesione naknade i za pravna lica.

U Livanjskom kantonu najdalje se otišlo kada je u pitanju iskorištavanje energije vjetra, ali nekad se ovaj progres odvija na štetu građana.

Od najmanje 567 duluma zemlje za vjetropark u Glamoču, 232 su u vlasništvu starosjedilaca do kojih je teško doći

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Naime, Općina Glamoč je pokrenula eksproprijacije privatnog zemljišta radi gradnje vjetroparka Škadimovac, u koji kompanija RWP Vitorog investira 300 miliona maraka. S druge strane, vlasnicima zemljišnih parcela ponuđena je cijena od 30 feninga po kvadratnom metru. Vrlo je upitno na koji način se i došlo do te cijene, s obzirom na to da ne postoje zapisnici sudskog vještaka za procjenu.

Kako je Općinsko vijeće Glamoč donijelo odluku da je ovaj projekt od javnog interesa, tako su ostvarili mogućnost izuzimanja parcela.

Prema podacima Centra za istraživačko novinarstvo, iako su neki građani spremno prihvatili ponuđenu cijenu, značajan dio njih se žalio Federalnoj upravi za geodetske i imovinskopravne poslove, koja ima nadležnost da poništi općinske odluke o eksproprijaciji.

CIN navodi da Općina Glamoč nije prethodno ni utvrdila prave vlasnike zemljišta koje izuzima. Onim vlasnicima koji su davno umrli Općina je dodijelila privremene pravne zastupnike koji su u sukobu interesa, jer zastupaju i investitora. Živi vlasnici parcela su uglavnom povratnici ili raseljena lica kojima rodno ognjište predstavlja neprocjenjivu emotivnu vrijednost.

Podnesene žalbe

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

- Da nisu dirali u kućište, pitanje je da li bih bio i zainteresovan da branim zemljište, ovako sam se odmah obratio advokatu, kazao je Milorad Milišić, jedan od od pet osoba za koje CIN navodi da imaju podnesene žalbe Federalnoj upravi za geodetske i imovinskopravne poslove.

Progres je potreban, ali on se ne smije dešavati pod svaku cijenu. Nadležne institucije od lokalnog do državnog nivoa, bez obzira na to što se projekti investiranja u obnovljive izvore energije često dešavaju na mjestima koja su opustjela od stanovništva, moraju voditi računa o svakom tom građaninu, jer su ljudi ipak najvažniji i najpotrebniji resurs.