Dug star 20 godina, isplata kroz 35: Vlada USK-a duguje milione Bihaću i Ključu

Stari grad Ključ/

Općina Ključ čeka isplatu 1,2 miliona maraka

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Vlada Unsko-sanskog kantona, još od 2003. godine, duguje svojim općinama novac po osnovu redovnih pripadajućih prihoda, a najviše Bihaću i Ključu koji zajedno potražuju više od dva miliona maraka.

Odbijena ponuda

Vlada i Ministarstvo finansija zatražili su od Bihaća, kojem duguju milion maraka, te od Ključa kojem duguju 1,2 miliona, da se odreknu kamate i naknade troškova. Gradonačelnik Elvedin Sedić sastao se sa kolegom, načelnikom Ključa Jasminom Musićem, a prema informacijama sa tog sastanka, Vlada USK-a je otišla korak dalje, očekujući od njih da se dodatno odreknu i deset posto glavnice duga.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

- Pokušavajući naći način kako da dođemo do svoga novca, Gradsko vijeće je prošle godine donijelo odluku da se Grad Bihać odriče kamate, a da potražujemo glavnicu i troškove, dakle, samo ono što nam pripada. Ponudu Ministarstva da se odreknemo dijela glavnice ne prihvatamo, jer takva ponuda nema zakonsko uporište. Ovdje se radi o javnom novcu i ukoliko bismo pristali na takvu ponudu, oštetili bismo vlastiti budžet i prekršili nekoliko zakona. To ne želimo, nego insistiramo da se isplate glavnice u cijelosti, izjavio je za medije gradonačelnik Sedić.

Naši, te stavovi naših vijeća i pravobranilaca su identični. Možemo se odreći kamata, ali glavnica je novac koji nam po zakonu pripada, ističe Musić

Ovakav model Vlada odavno primjenjuje kod isplate po osnovu pravosnažnih presuda koje imaju budžetski korisnici, od čega su najbrojniji bili prosvjetni radnici. Ipak, na sastanku načelnika je zaključeno da se ovakav model ne može primjenjivati na institucije koje upravljaju javnim novcem, budući da građani za svoja potraživanja mogu sami donositi odluku.

- Želimo da nam Vlada USK-a omogući da se javimo na javni poziv koji tretira vansudske nagodbe, za koji su planirana sredstva u budžetu, izjavio je ključki načelnik Jasmin Musić.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Zajednička akcija načelnika prema Vladi USK-a ocijenjena je kao produktivna i logična, dok su njihove izjave umjerene, a stavovi usmjereni ka zaštiti lokalnih interesa opravdani.

Ipak, ništa od toga se nije svidjelo ministru finansija USK-a Danku Jakšiću, koji im se obratio putem javnog demantija jer su, navodno, dezinformisali javnost i stvorili privid da ovo kantonalno ministarstvo pokušava uskratiti dio sredstva ovim lokalnim zajednicama, koja su im dosuđena sudskom odlukom, te rješenjem o izvršenju sudske presude prije 13 godina.

- Ne stoji tvrdnja o ponudi Ministarstva finansija da se Grad Bihać i Općina Ključ odreknu dijela glavnice, jer Ministarstvo nije sačinilo takav prijedlog niti je predložen Vladi Kantona na razmatranje, te samim tim nije moglo biti ni ponude lokalnim zajednicama, obrazložio je ministar.

Ni volje ni načina

Kada su argumenti za isplatu duga u pitanju, ministar upućuje na redovni postupak prema evidenciji budžetske banke. Međutim, načelnik Musić tvrdi da Bihać i Ključ nisu ni među prvih 6.000 potražilaca u redu izvršenja te, kako stvari i budžetski planovi USK-a trenutno stoje, Bihać i Ključ će novac kroz redovno izvršenje naplatiti tek za 35 godina.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Druga opcija je da se općine jave na javni poziv čije uslove određuje Vlada USK-a, ali i prošle godine uslov je bio odricanje zatezne kamate i 10 posto glavnice. Osim toga, lani su na red došla potraživanja iz 2007, pa Ključ i Bihać opet moraju čekati minimum pet godina.

- Naš prijedlog Ministarstvu finansija USK-a bio je da Vladi predloži poseban javni poziv za lokalne zajednice, imaoce sudskih presuda, kako bi Bihać i Ključ konačno dobili svoja sredstva. Kad ima volje, ima i načina, poručio je Musić.